Informatyzacja: nowe pomysły, stare problemy

Przy sterze władzy nowi ludzie. Co z problemami informatyzacji państwa? PiS proponuje w nim stworzenie trzech podstawowych systemów komputerowych: osób fizycznych (oparty na PESEL-u), jednostek organizacyjnych i terytorialnego. Jednocześnie obecny Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber o inforamtyzacji: "to trudne zadanie, przekrojowe, przebiegające w poprzek wszystkich ministerstw i urzędów"

Wedle informacji opublikowanych w Gazecie Prawnej: "Nowe bazy danych będą nadrzędne wobec wszystkich dotychczas istniejących rejestrów (np. ZUS, CEPiK czy KRS). Mają gromadzić informacje z systemów szczegółowych i przekazywać je automatycznie lub na żądanie innym".

System zcentralizowny PiS krytykuje Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji stwierdzając, iż to przestarzała koncepcja: "Będzie kosztował kilka razy więcej niż informatyzacja ZUS. Natomiast pomysł ujednolicenia i przesyłania danych może być zrealizowany w ciągu 3-5 lat"

Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber na łamach Gazety Wyborczej (generalnie o informatyzacji, a nie o propozycjach PiS): "sam minister nauki i informatyzacji, z dotychczas dość ograniczonymi prerogatywami, miał niewielkie możliwości wymuszenia niektórych koniecznych zmian i decyzji"

Co dalej z polska informatyzacja? Minister stwierdził, że kwestie związane ze społeczeństwem informacyjnym (udostępnianie szybkiego internetu, rozwój treści i usług, bezpieczeństwo w sieci) powinny pozostać w gestii resortu nauki, ale informatyzacja administracji publicznej powinna raczej przejść w ręce ministra właściwego ds. administracji lub podlegać kancelarii premiera. Podobne pomysły ma PiS.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Najlepiej gdyby dali cala administracje w outsourcing ;-)

Zanim uda sie skonczyc (po 5-krotnym aneksowaniu i doplatach za nie-wiadomo-co) dany system znow zmieni sie wladza i okaze sie ze byl od poczatku zle przemyslany - czas na nowe rozwiazanie, oczywiscie wykonane ponownie przez Prokom.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>