Informatyzacja: nowe pomysły, stare problemy
Przy sterze władzy nowi ludzie. Co z problemami informatyzacji państwa? PiS proponuje w nim stworzenie trzech podstawowych systemów komputerowych: osób fizycznych (oparty na PESEL-u), jednostek organizacyjnych i terytorialnego. Jednocześnie obecny Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber o inforamtyzacji: "to trudne zadanie, przekrojowe, przebiegające w poprzek wszystkich ministerstw i urzędów"
Wedle informacji opublikowanych w Gazecie Prawnej: "Nowe bazy danych będą nadrzędne wobec wszystkich dotychczas istniejących rejestrów (np. ZUS, CEPiK czy KRS). Mają gromadzić informacje z systemów szczegółowych i przekazywać je automatycznie lub na żądanie innym".
System zcentralizowny PiS krytykuje Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji stwierdzając, iż to przestarzała koncepcja: "Będzie kosztował kilka razy więcej niż informatyzacja ZUS. Natomiast pomysł ujednolicenia i przesyłania danych może być zrealizowany w ciągu 3-5 lat"
Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber na łamach Gazety Wyborczej (generalnie o informatyzacji, a nie o propozycjach PiS): "sam minister nauki i informatyzacji, z dotychczas dość ograniczonymi prerogatywami, miał niewielkie możliwości wymuszenia niektórych koniecznych zmian i decyzji"
Co dalej z polska informatyzacja? Minister stwierdził, że kwestie związane ze społeczeństwem informacyjnym (udostępnianie szybkiego internetu, rozwój treści i usług, bezpieczeństwo w sieci) powinny pozostać w gestii resortu nauki, ale informatyzacja administracji publicznej powinna raczej przejść w ręce ministra właściwego ds. administracji lub podlegać kancelarii premiera. Podobne pomysły ma PiS.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Najlepiej gdyby dali cala administracje w outsourcing ;-)
Zanim uda sie skonczyc (po 5-krotnym aneksowaniu i doplatach za nie-wiadomo-co) dany system znow zmieni sie wladza i okaze sie ze byl od poczatku zle przemyslany - czas na nowe rozwiazanie, oczywiscie wykonane ponownie przez Prokom.