Komisja: zbierajmy dane bezpieczniej

Trwa ogólnoświatowa debata dotycząca tzw. retencji danych telekomunikacyjnych. Różne grupy interesów argumentują przeciwko takiemu zbieraniu, twierdząc, że nie jest to rozwiązanie problemów terroryzmu czy bezpieczeństwa. Wskazuje się również, że przeróżne agendy rządowe, czy ponadpaństwowe nie będą potrafiły zadbać o bezpieczeństwo takich zgromadzonych danych. Komisja Europejska postanowiła zatem coś z tym zrobić proponując pewne rozwiązania.

Współczesne zasady zbierania danych osobowych w UE datowane pochodzą jeszcze z 1995 roku (a to było już 10 lat temu). Zdaniem komisarza Franco Frattiniego (wiceprzewodniczącego Komisji, oraz komisarza odpowiedzialnego za wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość) przeróżne agendy rządowe i ponadnarodowe muszą wymieniać się danymi osobowymi w walce ze zorganizowaną przestępczością, terroryzmem, itp. Stąd należałoby pewnie zmienić zasady przetwarzania danych osobowych na szczeblu europejskim, by zapewnić ich lepszą ochronę, ale też dopuścić legalne ich przetwarzanie przez organy ścigania.

Nowe zasady w tym zakresie mają przybrać formę Decyzji Ramowej wydanej przez Komisję. Projektu tej decyzji jeszcze nie ogłoszono. Będzie ogłoszony przy okazji spotkania ministrów sprawiedliwości o spraw wewnętrznych w przyszłym tygodniu.

Więcej w pressroomie Justice and Home Affairs, w szczególności pressrelease: Commission steps up personal data safeguards – to strengthen police and judicial co-operation in the fight against terrorism and organised crime.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>