Spam SMS'owy - wystarczy 165 SMSów na sekundę

Wystarczy wysłać do sieci 165 krótkich wiadomości tekstowych (SMS) na sekundę, by zablokować łączność komórkową na obszarze wielkości Manhattanu - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii.

Podobno żadna z głównych amerykańskich sieci nie jest odporna na tego typu atak. Wystarczy jeden komputer z szerokopasmowym dostępem do sieci by go dokonać (a chodzi o atak DDoS - Distributed Denial of Service). Taki atak może skutecznie posłużyć terrorystom – przestrzegają naukowcy.

Prace naukowców popularyzuje tekst, który ukazał się w The New York Times. Nakreślone tam tezy powtarza również IDG: "Problem polega na tym, że wiadomości tekstowe przesyłane są przez operatorów na kanale o wysokim priorytecie, dzięki czemu możliwe jest przekazanie wiadomości nawet w miejscach, gdzie zasięg jest zbyt słaby, aby skutecznie porozumieć się głosowo lub gdy przepustowość sieci jest zbyt niska, aby obsłużyć wszystkie normalne rozmowy. Jednocześnie jednak, ten sam kanał odpowiada za przekazywanie połączeń (nie samej rozmowy)".

Analiza "Exploiting Open Functionality in SMS-Capable Cellular Networks" dostępna jest w Sieci pod adresem: smsanalysis.org. Przywołany wyżej obszar Manhattanu to około 85 kilometrów kwadratowych powierzchni.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>