EPO uruchomiło stronę poświęconą patentowaniu oprogramowania. Dlaczego?

The European Patent Office (EPO), czyli Europejski Urząd Patentowy uruchomił specjalną stronę poświęconą wynalazkom realizowanym przy pomocy komputera (computer-related inventions)...

W tym roku problem patentowania oprogramowania i metod biznesowych był przedmiotem intensywnej debaty publicznej. Nowa strona EPO została uruchomiona po to, by: "przedstawić prawo oraz dotychczasową praktykę pod rządami Europejskiej Konwencji Patentowej, w zakresie wynalazków realizowanych za pomocą komputera", oraz "by przedstawić propozycje zmian legislacyjnych w tym zakresie".

Tak jak przypuszczałem - temat będzie "drążony", mimo iż szóstego lipca 2005 Parlament Europejski głosował za odrzuceniem projektu stosownej dyrektywy stosunkiem 648 do 14. W komentarzach można było wówczas przeczytać, że "zwyciężył zdrowy rozsądek, etc... Temat jednak nie "wyparował" i jestem pewien, że jeszcze "wypłynie" w najmniej spodziewanym momencie.

Zgodnie z Europejską Konwencją Patentową z 1973 roku - program komputerowy jako taki (z tym zawsze będą problemy, bo co to też może znaczyć "jako taki"?) nie nadaje sie do opatentowania (nie może być przedmiotem patentowania).

Zastanawia mnie, dlaczego EPO dopiero teraz postanowił (pisze "on", bo myślę: "urząd") przygotować przywołaną wyżej stronę internetową? Być może jednak z tej batalii wynikną jakieś pozytywne skutki, aczkolwiek jestem sceptycznie nastawiony i wietrze w tym ruchu jakiś podstęp.

Być może teraz te "komputerowe wynalazki" będzie się próbowało zalegalizować w europejskiej dyrektywie o patencie wspólnotowym?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

czy jest jakieś nowe orzecznictwo?

Prawotronik's picture

Ciekawe czy przed TBA EPO zapadły jakieś nowe decyzje.
Ostanio słyszało się głosy o zmianie polityki epo w stosunku do CII an bardziej restryktwyną, ale moim zdaniem wcale się tak nie stało (np. Hitachi, czy wcześniej Comvik)

Ostatnimi czasy w UK zastanawiano się nad zdefinowaniem słowa wynalazek oraz wkładu technicznego.
Polecam : Wynalazek

Raczej rozporządzenie...

Tomasz Rychlicki's picture

Mysle, ze za "jakies" dwa lata bedzie proba wprowadzenia rozporzadzenia wspolnotowego dot. "patentu wspolnoty" (podobnie jak jest obecnie ze znakami towarowymi i wzorami), zamiast harmonizacji prawa patentowego panstw czlonkowskich. Ale to tylko spekulacja. Tym bardziej ze EPO mocno "naciska" zeby cos takiego w UE sie nie pojawilo. Zobaczymy.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>