Komentarze po wczorajszym głosowaniu

Po wczorajszym głosowaniu nad projektem dyrektywy o "wynalazkach realizowanych komputerowo" serwisy i prasa zamieszczają komentarze.

IDG uzupełnił swój tekst o wynikach głosowania w sprawie dyrektywy patentowej o komentarze "ludzi z branży". Prezes PIIT Wacław Iszkowski powiedział m.in.:"warto zwrócić uwagę na fakt, ze zastosowanie stosunkowo prostych i tanich w realizacji metod uruchomienia powszechnego ruchu protestu przez internet pokonało klasyczne metody promocji argumentów".

Niepokoi wypowiedź Tomka Teluka: "Europa z uporem tworzy swoją socjalną utopię. Nie pozwala przedsiębiorcom chronić swojej własności tak jakby chcieli". Jest też jego tekst na łamach TCS: No to Info-Communism. Szanowny Tomku: pamiętaj proszę, że własnością też uzasadniano zarówno feudalizm jak i niewolnictwo (swoją drogą - musimy kiedyś Tomku pogadać, bo zadziwia mnie Twoja wersja libertarianizmu).

Warto odnotować stanowisko władz EICTA, które dostęne jest na stronach PIIT: "to rozsądna decyzja, która pozwoliła uchronić przemysł z sektora nowych technologii przed regulacją, ograniczającą zakres prawa patentowego w Europie" - tak skomentował wynik głosowania Mark MacGann, Dyrektor Generalny EICTA.

Gazeta Prawna publikuje tekst zatytułowany: Zwyciężył zdrowy rozsądek. Gazeta Wyborcza zaś: Dyrektywa patentowa trafiła do kosza.

BBC: "europejscy deputowani, zrażeni wcześniejszą postawą Rady, która po pierwszym czytaniu całkowicie zignorowała poprawki Parlamentu, postanowili zadać dyrektywie cios śmiertelny".

Out-law donosi zaś, że po głosowaniu w Parlamencie Europejskim Rada zastanawia się nad alternatywnym planem działania. Zaproponują teraz dyrektywę o patencie wspólnotowym 'Community Patent'.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>