This Page Is Valid XHTML 1.0 Strict!
Udało się!!! Po wielu próbach i znojach nareszcie wygenerowałem poprawny, dobrze walidujący sie kod niniejszej strony. "This Page Is Valid XHTML 1.0 Strict!" powiedział mi walidator W3C. Chyba czas się tym faktem pochwalić na stronie.
Teraz wreszcie będę miał "moralne" prawo wypytywać przedstawicieli administracji publicznej: dlaczego nie mają stron przygotowanych zgodnie z deklarowaną specyfikacją? Do tej pory robiłem to nieco na wyrost! Kod jest wreszcie poporawny, podobnie jeśli chodzi o walidację css'ów, ale czy już mogę umieścić znacznik 'Level Double-A Conformance to Web Content Accessibility Guidelines 1.0'?
- VaGla's blog
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
a propos
po pierwsze - gratuluje... po drugie spod links2 nadal dziala jakos dziwnie... po trzecie - rzucilem okiem na projekt rozporzadzenia o minimalnych wymaganiach systemow informatycznych do zadan publicznych i znalazlem tam miedzy innymi wymagania dla stron www - Vagla, bedziesz mial nie tylko tytul moralny, ale i prawny!
dwie sprawy
Jak to działa dziwnie? Konkrety. I druga sprawa - Krzysztofie: jeśli masz uwagi do projektu rozporządzenia, to to jest hmmmm... idealne miejsce, by podzielić się uwagami na ten temat. O co chodzi z tymi minimalnymi wymaganiami. Jest tam kilka spraw, które możemy np. jako ISOC poruszyć, ale by to zrobić musimy jasno określić o co nam chodzi. W końcu czas najwyższy tworzyć tak zwane "społeczeństo obywatelskie". Zacznijmy jakąś dyskusję...
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination
Gratulacje
Moje gratulacje!
PS. W sumie to sprawdzam jak działa nowy serwis, :) ale naprawdę gratuluję.
Stały czytelnik od początku Świata^Wserwisu :)
--
Jarek Witkowski | Linux user #136162 | http://www.jerry.prv.pl
This posting is covered by PPL - http://ppl.7thGuard.net
I jak działa?
Może być? Już Ci Jerry ustawiłem właśnie wysyłanie postów bez akceptacji. Niniejszym witam wiernego czytelnika. Ile to już lat? Nawet mi się nie chce sprawdzać. Jeśli masz uwagi - daj sygnał. Jest szansa jeszcze naprawić wiele rzeczy - jeśli chodzi o działanie tego serwisu...
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination
Działa
Działa w zasadniczym zakresie :)
Co do uwag: zauważyłem, że nie działają poprawnie linki http://prawo.vagla.pl/vagla i http://prawo.vagla.pl/polityka_prywatnosci - wyświetla się tekst:
Nie masz uprawnień
Nie masz uprawnień by wyświetlić zawartość tej lokalizacji.
Zasoby, do których próbujesz dotrzeć, dostępne są dla osób posiadających konto w serwisie. Zaloguj się by wyświetlić zawartość strony. Jeśli nie masz konta w serwisie VaGla.pl może je założyć.
Poza tym drobna sugestia kosmetyczna: w FAQ (http://prawo.vagla.pl/vagla_faq) zamiast
< p >Pytanie< br / >Odpowiedź< /p >
użyłbym raczej
< dl >< dt >Pytanie< /dt >
< dd >Odpowiedź< /dd >
< /dl >
wyglądałoby czytelniej (IMHO).
Pozdrawiam,
Jerry
--
Jarek Witkowski | Linux user #136162 | http://www.jerry.prv.pl
This posting is covered by PPL - http://ppl.7thGuard.net
Już działa - za dużo uprawnień miałem...
VaGla i polityka prywatności już działa - miałem za dużo uprawnień, więc zadziałała SOA#1 - u mnie działało. Teraz już powinno być OK. Co do FAQ - w wolnej chwili przeredaguje zgodnie z sugestią. Na razie padam na twarz. W każdym razie przyjąłem do wiadomości i licze na to, że starczy mi poweru, żeby to poprawić... Na marginesie - gdy już mi się zaczęło walidować wszystko i postanowiłem dodać do strony odpowiedni guzik (ten, co to jest po prawej stronie, a dotyczy poprawności CSS'ów), to się okazało, że dodanie tego guzika w takim kształcie, jakim zaproponowała mi strona W3C, to przestała się walidować strona pod względem XHTML'a; ale już poprawiłem. Teraz się waliduje.
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination
Beta tester online :)
Przestało się walidować. :( Przyczyna: pytajniki w karo przy linku "odpowiedz". Np. dla http://prawo.vagla.pl/node/5240 walidator pisze:
Sorry, I am unable to validate this document because on lines 102, 115, 143, 157, 168, 181 it contained one or more bytes that I cannot interpret as utf-8 (in other words, the bytes found are not valid values in the specified Character Encoding). Please check both the content of the file and the character encoding indication.
Politykę prywatności już widzę. Wymaga drobnej poprawki: s/sczególności/szczególności.
BTW już ponad rok przenoszę pewien hobbystyczny serwis z PHP Nuke na MediaWiki i znam dobrze ból przeprowadzki. :)
Niniejszym poadrawiam i idę spać :)
J.
--
Jarek Witkowski | Linux user #136162 | http://www.jerry.prv.pl
This posting is covered by PPL - http://ppl.7thGuard.net
Już się znów waliduje
Zniknął ten pytajnik, a raczej nie tyle pytajnik, co podwójna strzałka, która jednak w sytuacji gdy definiuje się ją metodami niezgodnymi z UTF-8 istotnie wygląda jak pytajnik. W każdym razie już jej nie ma. Poprawiłem również politykę prywatności. Dziękuje za uwagi i liczę na następne w dotychczasowym duchu życzliwości :)
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination
PPL Paranoid Posting License
Czy to znaczy, że zgodnie z http://ppl.7thguard.net/
"nobody is allowed to use any information included in your postig without making his work freely available so everyone - he (or she) will have to cover it by GNU GPL or Design Science License. If his work is also email or posting - he or she will have to cover it by PPL."
udzielasz nam jakiejś licencji do korzystania z serwisu? A my - sami o tym nie wiedząc - pisząc komentarze udzielamy komuś jakiejś licencji o której sami nie wiemy?
--
[S.A.P.E.R.] Synthetic Android Programmed for Exploration and Repair
dlaczego nie wiedząc?
Art. 56 kc: czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów. :))
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination
Miałeś rację - poprawiłem
Poprawiłem te pytania i odpowiedzi w FAQ - miałeś rację - teraz wygląda znacznie czytelniej.
Inna sprawa, że jeszcze raz będę musiał przemyśleć zawartość tego FAQ. Niektóre odpowiedzi nie są już tak stanowcze jak kiedyś, a i sytuacja się zmienieniła zawodowa. Prezydent podpisał kilka ustaw.
Z drugiej strony ostatnio ktoś mnie zapytał jaki jest numer dostępowy do internetu w Holandii.
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination
zasluzone gratulacje ;)
Fajnie, ze w koncu sie odwazyles udostepnic nowa strone!
ps. wypadalo skorzystac z uprawnien i zamiescic jakis komentarz ;)
pozdrawiam
WCAG
czy już mogę umieścić znacznik 'Level Double-A Conformance to Web Content Accessibility Guidelines 1.0'?
WCAG formalnie tego nie reguluje, ale stronie brakuje "accessibility level 0": odnośniki nieodwiedzone niczym się nie różnią od odwiedzonych.
Czy teraz jest lepiej?
Czy teraz jest lepiej? Nie jestem pewien czy wprowadzona różnica (wcześniej istotnie jej nie było) jest dostatecznie czytelna? jakich jeszcze nie spełnia ten serwis kryteriów dostępności?
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination
visited links
trochę lepiej i trochę gorzej. lepiej, bo można zorientować się w klikniętych odnośnikach. ale kolor fontów a:visited jest ten sam co nagłówka. to się trochę zlewa wizualnie (abstrachuję od samej dostępności).
Odsyłacze
Witam!
... i gratuluję serwisu. :-)
Dla pełnej czytelności witryny warto byłoby wprowadzić także ujednolicenie wyglądu odsyłaczy. Obecnie niektore z nich są podkreślone (dobra praktyka), a inne nie (nie wpadłem na od razu to, że tytuły informacji w ich spisie na pierwszej stronie są odsyłaczami...). Kolor odwiedzonych odsyłaczy jest prawie identyczny, jak zwykłego tekstu, co przy braku ich podkreślenia także nie służy dostępności.
Poza tym znalazłem w rejestracji i formularzu zmiany danych "Adress e-mail:*" (przez 2 "s").
Pozdrawiam
bukwa
Hę?
Przepraszam ale czym się tu chwalić skoro strona jest wysyłana jako text/html. Walidator olewa w takim przypadku co ważniejsze zasady XML. Poprawnie napisana strona powinna być wysyłana jako application/xhtml+xml, żeby w ogóle sens miało tworzenie jej w wersji Strict. W takim przypadku równie dobrze mogłaby być sobie 1.0 Transitional i miałaby taką samą, 100% zgodność ze standardem.
application/xhtml+xml vs text/html
Użycie application/xhtml+xml na stałe spowodowałoby całą masę skutków opisanych m. in. w artykule
http://www.xml.com/pub/a/2003/03/19/dive-into-xml.html
Jeśli drupal nie potrafi dynamicznie rozpoznawać co wspiera przeglądarka (application/xhtml+xml czy text/html), a co za tym idzie dynamicznie dostosować swój JavaScript (dwa różne podejścia do DOM), to nie spodziewałybm się dobrego efektu nawet w imię sprawy.
--
[S.A.P.E.R.] Synthetic Android Programmed for Exploration and Repair