Patent na pieniądze - o to chodzi!

Amerykańska firma Document Security Systems Inc., która zajmuje się bezpieczeństwem i ochroną dokumentów, postanowiła pozwać Europejski Bank Centralny. Dlaczego? Ano dlatego, że bank ma jakoby naruszać jej patent na "technologię antypodróbkową", która została zaimplementowana w każdym banknocie euro, będącym aktualnie w obiegu...

Jak pisze Out-law: firma teraz domaga się stosownego odszkodowania (i pewnie tantiem). Vnunet, dodaje, że stosowny pozew został złożony wczoraj w sądzie pierwszej instancji w Luksemburgu.

A chodzi o European Patent 455750B1, który chroni metodę takiego zabezpieczania banknotów i innych dokumentów, która przeciwdziałać ma cyfrowemu skanowaniu oraz kopiowaniu przez inne nowoczesne urządzenia. Patent ten został przyznany w 1999 roku przez Techniczny Panel Odwoławczy przy Europejskim Urzędzie Patentowym (Technical Board of Appeals of the European Patent Office).

Reszta doniesień powiązanych z tematem przez Googla

Ten pomysł, który na łamach VaGla.pl kiedyś upubliczniłem: na opatentowanie algorytmu obliczania podatku od osób fizycznych i od osób prawnych, przyniósłby mi krociowe zyski. Muszę nad tym pomyśleć. Dało by się pozwać... No właśnie. Kogo?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>