Chiny: oficjalna kradzież technologii

Jak podaje PAP za szeregiem serwisów: "Chiny wykorzystują wirusy komputerowe w celu wykradania nowoczesnych technologii i poufnych dokumentów - poinformował brytyjski serwis internetowy The Inquirer, powołując się na magazyn "Forbes". Dziennikarze dysponują dowodami, że kradzieże dokonywane są z amerykańskich oraz brytyjskich firm i agencji rządowych".

Tak to właśnie zmienia się zastosowanie wszelkiego rodzaju wirusów komputerowych i koni trojańskich. Warto też zauważyć, że nawet jeśli nazwiemy coś intelektualną własnością, to trzeba pamiętać, iż tajemnica powszechnie znana (albo ujawniona) przestaje być tajemnicą. Dlatego intelektualna własność nie może być bezkrytycznie zrównywana z tradycyjną własnością rzeczy materialnych. A jeśli budujemy społeczeństwo informacyjne, to powyższe doniesienie w ciekawy sposób sugeruje kierunki rozwoju wywiadu gospodarczego popartego autorytetem państwa.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>