Wojna o DVD X Copy - granice dozwolonego użytku osobistego

IDG: "Holenderska organizacja antypiracka BREIN doprowadziła do wydania firmie Teledirekt zakazu sprzedaży programu DVD X Copy (służącego do kopiowania zabezpieczonych płyt DVD) na terenie Holandii. BREIN nie poprzestała jednak na tym - organizacja chce zdobyć listę osób, które zakupiły program".

Producentem programu jest firma 321 Studios. Po serii procesów sądowych w USA branża filmowa wygrała, a firma zakończyła działalność. Program zaś był jeszcze dostępny m.in. w Holandii, gdzie jego dystrybutorem była właśnie przywołana na wstępie firma Teledirekt. W Holandii zakazane jest kopiowanie płyt DVD (nawet na własny użytek).

No właśnie. Cały czas zmieniają się granice dozwolonego użytku własnego. Okazuje się, że niektóre programy komputerowe (a więc ustalony w pewnej postaci algorytm logiczny) - jest dla wielu nielegalny. W tej sytuacji warto rekomendować raz jeszcze przeczytanie pozycji "Wolna kultura" prof. Lawrence’a Lessiga z Uniwersytetu Stanforda.

Książka została wydana na licencji Creative Commons. Treść książki (dostępny pod powyższym linkiem w formacie PDF) wolno rozpowszechniać, kopiować, używać i modyfikować, pod warunkiem, że:
- służy to celom niekomercyjnym,
- powstałe utwory zależne będą udostępnione na tych samych warunkach jak opisane w licencji (Pełny tekst licencji - kliknij tutaj),
- Lawrence Lessig będzie podany jako Autor książki.

A tam przeczytacie Państwo w jaki sposób "wielkie media wykorzystują technologię i prawo aby blokować kulturę i kontrolować kreatywność".

Warto też polecić zeszyt-monografię opublikowaną w ramach serii Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace Instytutu Prawa Własności Intelektualnej. Zeszyt 87 nosi tytuł "Dozwolony użytek w prawie autorskim. Podstawowe zagadnienia" autorstwa dr Joanny Marcinkowskiej, asystentki w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ., która rónież ukończyła aplikację radcowską w Krakowie.

"Praca obejmuje ponadto nie tylko limitacje autorskich praw majątkowych, ale także ograniczenia dobrodziejstwa dozwolonego użytku utworów, które nabierają coraz większego znaczenia w przypadku eksploatacji dzieł w środowisku cyfrowym"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>