Radcowie będą mogli się reklamować

W czasie VIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych uchwalono nowy kodeks etyki zawodowej. W efekcie od 1 stycznia 2008 r. radcowie prawni będą mogli korzystać z reklamy, promocji i marketingu w sposób, który nie narusza godności zawodu. Poprzedni kodeks (Zasady etyki radcy prawnego) uchwalony był przez VI Krajowy Zjazd Radców Prawnych w dniu 6 listopada 1999 roku, a następnie zmieniany.

Zasady etyki radcy prawnego sprzed zmian wprowadzonych w weekend (8-10 listopada 2007 r.), dostępne są na stronie Krajowej Rady Radców Prawnych. Nie ma tam jeszcze poprawek wprowadzonych przez VIII Zjazd, ale można się spodziewać, że pojawią się niebawem. W projektach uchwał na Zjazd nie ma nic o reklamie. Podobno już w czasie Zjazdu odbyła się burzliwa dyskusja. Pisze o niej Ireneusz Walencik w tekście opublikowanym w Rzeczpospolitej: Radcowie prawni mają nowy kodeks etyki. Czytamy tam m.in.:

Do projektu zgłoszono aż kilkadziesiąt poprawek, w większości legislacyjnych, redakcyjnych i stylistycznych. Niektóre z merytorycznych podważały główną liberalną ideę nowej regulacji: kancelarie radcowskie powinny mieć szerokie możliwości informacji handlowej. Ostatecznie ta idea się obroniła.

Rónież kodeksy etyczne innych zawodów prawniczych przewidują lub przewidywały zakazy/ograniczenia reklamy (o fermencie w Adwokaturze czytaj: Adwokaci mogą się ogłaszać, ale jeszcze nie reklamować). Różne notatki na podobny temat gromadzę w dziale pomoc prawna. Uwadze dociekliwych czytelników polecam zaś felieton z 2003 roku: Marketingowe podejście do zawodu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>