Dow Jones pozwany w Australii

Sąd australijski stwierdził, że dziennikarze Dow Jones mogą być pozwani w Australii (w stanie Victoria) w związku z artykułem, który znalazł się na stronie internetowej. Wydawnictwo twierdzi, że artykuł został opublikowany w Stanach Zjednoczonych, magnat górniczy z Melbourne, Joseph Gutnik twierdzi, że artykuł zniesławiający go był dostępny dla czytelników w Australii.

To pierwsze tego typu orzeczenie na świecie. Daje ono możliwość pozwania przed australijski sąd każdego wydawcy internetowego i to przez podmioty, które nie musza być w jakikolwiek sposób związane z terytorium Australii. Australijske prawo bardziej restrykcyjnie podchodzi do wszelkich form naruszenia dóbr osobistych przez publikację materiału prasowego.

Dziennikarzom Dow Jones'a zależało by sprawa toczyła sie przed sądem w USA, gdyż tam mogliby zasłaniać się Pierwszą Poprawką do amerykańskiej Konstytucji.

[BBC][TheAge]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>