Re-use usuniętego z Sieci nagrania spotkania p. Premiera z NGO-sami w 2011 roku

Praktyka kopiowania materiałów publikowanych przez administrację publiczną okazała się słuszna. Okazało się, że tajemniczo zniknęło z Sieci rządowe nagranie ze spotkania, w którym p. Premier powiedział, że Coś, co powstaje za pieniądze publiczne, jest własnością publiczną, a więc także tych, którzy chcą z tego korzystać w sposób wybrany przez siebie. Zatem przeszukałem swoje kopie i znalazłem na dysku kopię usuniętego z Sieci nagrania spotkania Pana Premiera z organizacjami pozarządowymi z 18 maja 2011 roku. Ponieważ, jak uważam, to nagranie to materiał urzędowy, to zakładam, że nikt nie będzie miał nic przeciwko temu, jeśli opublikuję to nagranie w Sieci ponownie. Tym razem jednak ze swojego konta. Jest tu problem z tym, że mamy tu do czynienia z wideogramem. Opublikowałem to nagranie w Sieci w ramach re-use, czyli w ramach ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego. Minęło od tego spotkania 3 lata. Nagranie jest nadal interesujące. No i stanowi element najnowszej historii Polski.

Pan Premier wyraził w nim przypuszczenie, że być może ministerstwo kultury zastosowało wybieg nie udostępniając wnioskowanej informacji publicznej i "być może nie trzeba zmieniać konstytucji, a może wystarczy zmienić jednego urzędnika". Na końcu nagrania pytam o protokół ze spotkania i powiedziano, że przecież jest streeming i nagranie będzie w Sieci. No więc po tych kilku latach zostało z Sieci usunięte. Tym bardziej trzeba je tam znów opublikować.

Jeśli ktoś chciałby sobie zabezpieczyć kopię na wypadek, gdyby znów miało z Sieci zniknąć, to teraz ma szansę. Na obejrzenie nagrania (polecam serdeczenie) należy przeznaczyć półtorej godziny.

Jak się nagranie "przetworzy", to powinno zadziałać też poniższe wklejenie:

Do tego nagrania potem odwoływano się w czasie długiego spotkania mającego zniwelować nieco napięcie wokół ACTA...

Pamięć jest zawodna, materiały z Sieci znikają. Warto sobie odświeżyć temat i pamiętać.

Swoją drogą fajnie byłoby się dowiedzieć, kto i z jakich powodów zdecydował, by nagranie z tej debaty zostało usunięte z wykorzystywanego przez rząd serwisu. Ja uważam, że rząd wcale tego serwisu nie powinien używać, a nagrania takie powinny być hostowane w infrastrukturze państwowej, ale skoro już tam było, to ciekawe, dlaczego zniknęło, kto o tym zdecydował i kiedy dokładnie się to stało...

Przeczytaj również: Dialog z Archiwami Państwowymi o informacjach znikających z BIP-ów.

PS

Uznałem, że to rząd sam z siebie usunął to nagranie, ale zwykle w takich przypadkach pytani mówią o ataku hackerów. Zatem może ktoś się włamał i rządowi usunął to nagranie? Może warto rozważyć poinformowanie o możliwości popełnienia przestępstwa? Takie nieuprawnione usuwanie materiałów... Co z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, jeśli ktoś się włamał i usunął? Hmm?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Można być wrednym i

SpeX's picture

Można być wrednym i wystąpić teraz o scenograf z tego spotkania. Jestem ciekaw co odpowiedzą?

Stenogram

VaGla's picture

Stenogram.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Genialne; cieszę się, że

Genialne; cieszę się, że ktoś robi mirrory takich wypowiedzi!

Transkrypcja

Jeśli ktoś będzie w posiadaniu to poproszę.

Taka ciekawostka

VaGla's picture

Coś mi tu wykopowicze sygnalizują ciekawego, co dotyczy tego usuniętego nagrania. Administracja Wykopu napisała, że "Nie jest to żadna manipulacja, a tym bardziej akt wandalizmu. To problem techniczny pojawiający się nie tylko w tym jednym znalezisku. Sprawa została nam już zgłoszona na kontakcie. Obecnie nasz zespół pracuje nad naprawieniem błędu."
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

pytanie

Czy w Twojej ocnenie klip pokazujacy 10 lat w UE któty ministerstwo sobie zorganizowało za 7mln jest informacją publiczną? Czy mozliwe jest jego re-use na przyklad przez podmiane sciezki dzwiekowej i umieszczenie w youtube? Czy w takiej sytuacji roszczenia ministerstwa w zakresie praw autorskich beda zasadne?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>