Sesja dyskusyjna: media a sprawa krzyża
W sposób oczywisty jestem zaangażowany obecnie w kwestie obrony tożsamości i możliwości spokojnego działania fundacji Nowoczesna Polska (por. Nowoczesna Polska wezwała posła do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych). Aktualna sytuacja pokazuje, że działania medialne potrafią przykryć aktywność jednych z zyskiem drugich. Podobnie dzieje się z problemami społecznymi. Ponieważ problematyka związana z prawnymi ramami działalności mediów gości na łamach tego serwisu od dawna - zapraszam Państwa do udziału w sesji dyskusyjnej pt. roli mediów w sprawie krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Sesja jest organizowana przez Fundacje „Nowe Media” przy wsparciu Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Patronem medialnym sesji jest Polska Agencja Prasowa.
Zainteresowani udziałem w sesji dyskusyjnej powinni pojawić się w sali konferencyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w czwartek, 7-go października w godzinach 10.30 – 13.30. W czasie sesji organizatorzy zadadzą pytania o rzetelność relacji reporterskich, o to, co sprawiło, że to samo zgromadzenie jedni obserwatorzy odebrali jako „radosny happening”, zaś inni jako „manifestację pogardy”. Będziemy się też zastanawiać nad wzajemnym odniesieniem informacji i komentarzy. Będą pytani również redaktorzy naczelni: o politykę redakcyjną, jaką przyjęli wobec „sprawy krzyża”, o to, co uznali w tej sprawie za najistotniejsze dla swoich odbiorców i co leżało u podstaw takiej decyzji. Padną również pytania o język, jakim posługiwały się w tej sprawie media: na ile służył wyjaśnieniu sprawy i dialogowi, w jakiej mierze zaś pokonywaniu adwersarzy, bądź wykluczeniu z dyskursu przeciwnika?
Program sesji:
10.30- 11.00 - wprowadzenie, prezentacja wydarzeń i najważniejszych wątków sprawy (Robert Bogdański, Fundacja „Nowe Media”)
11.00 – 12.00 - panel dyskusyjny dotyczący relacji reporterskich w najgorętszym okresie konfliktu o krzyż
w dniach 3-10. sierpnia z udziałem:
- reporterki radiowej Janiny Jankowskiej,
- szefa internetowego Radia Wnet, Krzysztofa Skowrońskiego,
- zastępcy redaktora naczelnego Przekroju, Marka Zająca i
- publicysty Piotra Zaremby.
Moderatorem dyskusji będzie Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy.
12.00 – 13.00 - panel dyskusyjny dotyczący polityki redakcyjnej z udziałem:
- zastępcy redaktora naczelnego Polsatu, Bogusława Chraboty,
- redaktora naczelnego Newsweeka, Wojciecha Maziarskiego,
- redaktora naczelnego Gazety Polskiej, Tomasza Sakiewicza i
- szefa działu opinii Gościa Niedzielnego, Bogumiła Łozińskiego.
Moderatorem dyskusji będzie Robert Bogdański z Fundacji „Nowe Media”.
Jako wprowadzenie do panelu wyemitowane zostaną wypowiedzi szefów znaczących mediów, m.in. redaktorów naczelnych Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej.
13.00 – 13.30 - prezentacja dotycząca języka stosowanego w debacie publicznej w sporze o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Autorem jej będzie dr Rafał Zimny z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autor m.in. książki „Słownik polszczyzny politycznej po roku 1989”.
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>