Obywatele przyglądają się policji (zza kamery)

W Wielkiej Brytanii zatrzymano na pięć godzin mężczyznę, który sfotografował policjanta zawracającego swoim samochodem niezgodnie z zasadami prawa o ruchu drogowym na jednokierunkowej ulicy. To taki przyczynek do dyskusji na temat dziennikarstwa obywatelskiego (por. Czasy są niepewne, a wszyscy przeciwko wszystkim...).

O sprawie pisze the Sun (tu za FOX News i tekstem Man Jailed After Taking Photo of Police Van Ignoring 'Wrong Way' Sign. Oficjalną przyczyną zatrzymania 44 letniego mężczyzny było to, że zdaniem policjanta - był on pijany. Jak wynika z doniesień, przebieg zdarzeń był następujący: mężczyzna zauważył, że policjant robi coś niezgodnego z prawem, nawet powiedział policjantowi, że droga jest jednokierunkowa, policjant miał stwierdzić, że to sprawa policji ("this is police business"), a gdy mężczyzna wyjął aparat fotograficzny by to uwiecznić - został zatrzymany pod pretekstem napaści na funkcjonariusza (z aparatem fotograficznym w roli głównej).

Niedawno w którymś z programów telewizyjnych wyemitowano felieton ze Stanów Zjednoczonych, w którym głównym bohaterem był mężczyzna dokumentujący bezprawne działania policji. Być może pojawia się nowy trend? Chyba nie. Media stale się tego typu historiami interesowały, tylko teraz obywatele mają przy sobie sprzęt pozwalający łatwiej i szybciej uwieczniać również drobniejsze wykroczenia przedstawicieli organów ścigania.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>