Ktoś z Polski może studiować prawo w Kanadzie

Wydział Prawa w OttawieJeśli jesteś absolwentem prawa, albo zaraz nim zostaniesz, to informacja na temat stypendium Edward Barry McDougall Memorial Scholarship for graduate studies in law może być dla ciebie interesująca. Stypendium pozwala jednemu absolwentowi dowolnego wydziału prawa w Polsce w każdym roku na wyjazd do Kanady na Uniwersytet w Ottawie celem uzyskania dyplomu Master of Laws (LL.M.). Studia prowadzone są albo w języku angielskim, albo w języku francuskim, więc któryś z tych dwóch języków należy znać.

Na stronie poświęconej stypendium (strona archiwalna, przygotowana przez jednego z wcześniejszych stypendystów; jest też strona uniwersytecka) można przeczytać, że zostało ono ustanowione jako wyraz pamięci o Barry'm McDougall B.A., LL.B. przez członków jego rodziny. Barry McDougall był ekspertem prawa energetycznego, który był bardzo zaangażowany w umożliwienie prawnikom z Europy Środkowej i Wschodniej poznania prawa kanadyjskiego w teorii i praktyce. Aktualne dokumenty aplikacyjne (oraz poster):

Michał Czerniawski, który jest aktualnym stypendystą tego programu, napisał mi:

Stypendium nazywa sie Edward Barry McDougall Memorial Scholarship, wszystkie informacje o nim są w zalinkowanym posterze informacyjnym. Zabrzmi to nieco patetycznie, ale może informacja o nim umieszczona na prawo.vagla.pl odmieni czyjeś życie, tak jak w zeszłym roku moje odmienił niepozorny poster wiszący na korytarzu WPiA UW? Można tu np. na co dzień pracować z prof. Michael'em Geiste'm, wyrastającym na guru od ACTA, czy np. Prof. Jeremy deBeer'em zajmującym się prawem autorskim w Internecie. Generalnie sporo możliwości, a stypendium pokrywa wszystko: przelot, zakwaterowanie, ubezpieczenie, czesne, drobne wydatki stypendysty. Co ważne o stypendium może aplikować każdy absolwent prawa w Polsce – bezpośrednio bądź z pośrednictwem uczelni. Odpowiedzi na ewentualne pytania dot. grantu można uzyskać pisząc na Christina.Benedict [at] uottawa.ca (j.angielski), lub na mczer079 [at] uottawa.ca (j.polski, aktualny stypendysta).

Może zatem któregoś z czytelników tego serwisu zainteresuje wskazana właśnie możliwość dalszego kształcenia? Powodzenia.

PS
A jeśli wiecie o innych tego typu inicjatywach i możliwościach - proszę o sygnał. Chętnie umieszczę podobne informacje w dziale edukacja niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Warto jeszcze wspomnieć,

Digital Mike's picture

Warto jeszcze wspomnieć, iż jeden z programów LL.M. na uOttawa poświęcony jest w całości prawu nowych technologii (LL.M. with Concentration in Law and Technology).

Update:

Padały o to pytania, więc warto jeszcze dodać, że o stypendium mogą ubiegać się także studenci V. roku.

pozdrowienia, Michał

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>