Bywam czepialski, taka karma :)

Okładka tygodnika Przekrój, wydanie 29/2009W internecie jest trochę zamieszania związanego z opublikowanym w ostatnim wydaniu tygodnika Przekrój zbiorem 33. blogów "wartych uwagi". Jak się wydaje - Przekrój stawia ostatnio na internet, bo to już druga okładka para-internetowa. Na jednej z poprzednich była wielka czaszka i anons "Piraci wygrają". Tym razem zebrano kilka serwisów internetowych, blogów. Wyróżnieni internauci odwzajemniają Przekrojowi uprzejmość, propagując markę tygodnika wśród swoich czytelników. Nie będę gorszy. Chodzi wszak o lans.

Wielu wyróżnionych przez Przekrój zauważyło wyróżnienie w swoim serwisie, np. Hazan, odnotowujący Antyweb na liście blogów wartych uwagi według Przekroju!. Ciekawa jest jednak reakcja Kominka (i jego armii fanów) na brak kominkowego bloga w przekrojowym zestawieniu. Kominek uznał, że Przekrój nie lubi Kominka i nawiązał do swoich wcześniejszych bojów z tym pismem. Kominka nie czytam, nie jestem targetem, ale zjawisko interesujące.

Ze mną jest problem. W prowadzonym przeze mnie serwisie wydzieliłem część "blog", w którym odnotowuje zdarzenia dotyczące samego serwisu i jego autora. To takie autorefleksyjne miejsce, w którym pojawiają się również wpisy na temat aktywności pozainternetowej. W ten sposób staram się zapewnić jakąś przejrzystość, by było wiadomo, o co mi chodzi, albo kogo i kiedy reprezentuję, a to może być istotne dla kogoś, kto czyta "normalne notatki" w serwisie. Bo przecież - ktoś tak może uznać - może za czymś lub za kimś lobbuję, a nie ujawniam... W każdym razie część serwisu to "blog" (chociaż nadal nie wiem, czym blog jest, a jest pewnie tym, co jego autor uzna za blog; mniejsza z tym).

W Przekroju dostałem następującą recenzję:

prawo.vagla.pl/blog
Piotr Waglowski, prawnik, bywa czepialski, docieka każdego szczegółu. Także na swym blogu. Vagla specjalizuje się w regulacjach związanych z Internetem. Od lat tropi absurdy w polskich ustawach. Jego koniki to naruszenie dóbr osobistych, spamy, kwestie dostępności informacji, tak zwana własność intelektualna. Ten laureat Brązowego Krzyża Zasługi za zasługi dla rozwoju informatyzacji w Polsce pisze ciekawie, a w budowaniu ogromnej bazy wiedzy o prawie w sieci nie ma sobie równych.

Nie tropię absurdów w polskich ustawach. Komu by się chciało? Ja tylko sobie robię notatki, bo robiąc notatki aktywnie uczę się tego, co mnie interesuję.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Chyba jednak bardziej...

...zgadzam się z oceną "Przekroju" :)

Tak nie co OT. Mi np brakuje

Tak nie co OT. Mi np brakuje na tej liście blogu Olgierda :)

Ha ha! Jeśli Pan za czymś

Ha ha! Jeśli Pan za czymś lobbuje a nie ujawnia, to przecież by Pan tego nie ujawniał?

a więc lobbuje

ksiewi's picture

To oczywiste - VaGla od dawna nie ujawnia, że lobbuje, więc musi lobbować. Bo gdyby ujawniał to by przecież nie lobbował.

Dziś lobbowanie jest niemodne

VaGla's picture

Dziś lobbowanie jest niemodne i właściwie nie ma za czym lobbować. Nikt praktycznie tego nie robi. Wystarczy sięgnąć do BIP Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby przeczytać:

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414) informuje się, że w 2008 r. wobec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie były podejmowane działania przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Gratulacje

Gratuluję!
I tak vagla.pl trafiło pod strzechy. Kto by się spodziewał?

O proszę! Pan Prezydent

O proszę! Pan Prezydent też nie lubi słowa "blog".
Rzeczpospolita: Prezydentowi blog się źle kojarzy.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>