Lepiej późno, niż wcale, czyli wideo z dyskusji o anonimowości
28 kwietnia 2009 r. staraniami Obserwatorium Wolności Mediów prowadzonego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Zakład Praw Człowieka UW zorganizowano drugi z cyklu otwarty wykład, który tym razem wygłosił prof. Wojciech Sadurski, a zatytułowany był "Blogi internetowe jako współczesna Agora. Równość autorytetów i osób anonimowych?". Miałem być na tym wykładzie, jednak inne zobowiązania nie pozwoliły mi na to. Wczoraj zaś dowiedziałem się, że przecież i ten wykład, podobnie jak pierwszy z cyklu, był rejestrowany na wideo. Dzięki temu mogłem wysłuchać i obejrzeć przebieg wystąpień mówców, gdyż poza prelegentem głos zabierali również inni komentatorzy. A zaraz po obejrzeniu dziele się tym materiałem z Państwem - lepiej późno niż wcale...
Zachęcam zatem do odwiedzenia serwisu polityczni.pl, w którym pod tytułem Blogger masochista opublikowano nagranie z tego spotkania (są również zdjęcia, które opublikowało Obserwatorium Wolności Mediów). Temat jest - jak wiadomo - aktualny, zwłaszcza w kontekście niedawnych wypadków z udziałem jednego z ogólnopolskich dzienników oraz jednej z najbardziej rozpoznawalnych obecnie polskich blogerek (por. Gruby pancerz, stopery w uszy i wycieraczki antyplwocinowe dla wolności słowa). Piszę, że temat jest aktualny, gdyż w chwili, kiedy toczyła się podlinkowana wyżej debata, dane kataryny jeszcze nie były tak powszechnie znane, zaś "konflikt autorytetów" tak nabrzmiały.
W powyższej wskazanej dyskusji wziął m.in. również udział Galopujący Major, "anonimowy" publicysta (bloger?) serwisu Salon24.pl (nota bene - prawnik i doktorant). Tenże sam, który zmierzył się niedawno z p. Cezarym Michalskim (z tego pojedynku zapis opublikowany jest w serwisie Onet.pl).
W poniedziałek (1 czerwca) odbędzie się kolejna debata, którą - tym razem - organizuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: Konferencja SDP: Co wolno Katarynie, a co wolno "Dziennikowi". Myślę, że dla uporania się z pojawiającymi się problemami potrzeba jeszcze wiele debat i dyskusji, ale dzięki internetowi można je śledzić bardziej sprawnie. Kolejne debaty podnoszą poprzeczkę mówcom, ponieważ powinni oni poruszać nowe wątki. Wiem, że poniedziałkowa dyskusja również będzie nagrywana.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>