Lepiej późno, niż wcale, czyli wideo z dyskusji o anonimowości

28 kwietnia 2009 r. staraniami Obserwatorium Wolności Mediów prowadzonego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Zakład Praw Człowieka UW zorganizowano drugi z cyklu otwarty wykład, który tym razem wygłosił prof. Wojciech Sadurski, a zatytułowany był "Blogi internetowe jako współczesna Agora. Równość autorytetów i osób anonimowych?". Miałem być na tym wykładzie, jednak inne zobowiązania nie pozwoliły mi na to. Wczoraj zaś dowiedziałem się, że przecież i ten wykład, podobnie jak pierwszy z cyklu, był rejestrowany na wideo. Dzięki temu mogłem wysłuchać i obejrzeć przebieg wystąpień mówców, gdyż poza prelegentem głos zabierali również inni komentatorzy. A zaraz po obejrzeniu dziele się tym materiałem z Państwem - lepiej późno niż wcale...

Zachęcam zatem do odwiedzenia serwisu polityczni.pl, w którym pod tytułem Blogger masochista opublikowano nagranie z tego spotkania (są również zdjęcia, które opublikowało Obserwatorium Wolności Mediów). Temat jest - jak wiadomo - aktualny, zwłaszcza w kontekście niedawnych wypadków z udziałem jednego z ogólnopolskich dzienników oraz jednej z najbardziej rozpoznawalnych obecnie polskich blogerek (por. Gruby pancerz, stopery w uszy i wycieraczki antyplwocinowe dla wolności słowa). Piszę, że temat jest aktualny, gdyż w chwili, kiedy toczyła się podlinkowana wyżej debata, dane kataryny jeszcze nie były tak powszechnie znane, zaś "konflikt autorytetów" tak nabrzmiały.

W powyższej wskazanej dyskusji wziął m.in. również udział Galopujący Major, "anonimowy" publicysta (bloger?) serwisu Salon24.pl (nota bene - prawnik i doktorant). Tenże sam, który zmierzył się niedawno z p. Cezarym Michalskim (z tego pojedynku zapis opublikowany jest w serwisie Onet.pl).

W poniedziałek (1 czerwca) odbędzie się kolejna debata, którą - tym razem - organizuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: Konferencja SDP: Co wolno Katarynie, a co wolno "Dziennikowi". Myślę, że dla uporania się z pojawiającymi się problemami potrzeba jeszcze wiele debat i dyskusji, ale dzięki internetowi można je śledzić bardziej sprawnie. Kolejne debaty podnoszą poprzeczkę mówcom, ponieważ powinni oni poruszać nowe wątki. Wiem, że poniedziałkowa dyskusja również będzie nagrywana.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>