Konferencja: BIP w organizacjach pozarządowych
Właśnie w tej chwili, w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie, rozpoczęła się konferencja pt. Biuletyn Informacji Publicznej w organizacjach pozarządowych. Konferencję zorganizowała Koalicja organizacji pozarządowych – Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Federacji Organizacji Służebnych Mazowia. Jednym z tematów konferencji będzie (jest) temat niewypełniania przez trzeci sektor obowiązku prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej.
Informacje na temat konferencji można znaleźć na dedykowanej stronie: Biuletyn Informacji Publicznej w organizacjach pozarządowych, w serwisie Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Poruszając temat BIP-ów organizatorzy stawiają pytanie: czy to kolejny uciążliwy wymóg czy sensowne rozwiązanie na rzecz przejrzystości? Z powodu różnych prywatnych zawirowań nie byłem w stanie opublikować informacji na temat tej konferencji wcześniej (a także wziąć w niej udziału). Pomyślałem jednak, że warto o niej napisać mimo tego, że właśnie się rozpoczęła, gdyż warto odnotować samą inicjatywę, a ponadto - być może - ktoś będzie chciał w przyszłości skontaktować się z organizatorami poruszającymi taki właśnie temat.
Program dzisiejszej konferencji:
11.00-11.15
Wprowadzenie do tematu konferencji
Katarzyna Batko-Tołuć, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich
11.15 – 12.15
Biuletyn Informacji Publicznej jako narzędzie zwiększania przejrzystości
Cel wprowadzenia przez ustawodawcę bezwnioskowego trybu udostępniania informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej
- Krzysztof Izdebski, ekspert Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Informacja publiczna w organizacjach pozarządowych – co powinno być ogłaszane, aby można
było uznać, że organizacja jest przejrzysta? Czy Biuletyn Informacji Publicznej może być narzędziem do osiągania przejrzystości?
- Piotr Frączak – prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
Biuletyn Informacji Publicznej – niezwykła strona internetowa. Szczególne wymagania
dotyczące bezpieczeństwa danych oraz ich archiwizowania.
- Dariusz Kornacki – redaktor naczelny Biuletynu Informacji Publicznej, Ministerstwo
Spraw Wewnętrznych i Administracji
12.15 – 12.45
Pytania i dyskusja
12.45-13.15
Przerwa na kawę i lunch
13.15 – 14.30
Biuletyn Informacji Publicznej – proste narzędzie?
Jakie problemy pojawiają się w Biuletynach Informacji Publicznej prowadzonych przez władze samorządowe?
- Szymon Osowski, ekspert Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
BIP w NGO
Wrażenia z tej konferencji opublikowano m.in. tu: [1], [2]