Hasło: jutrzenka, czyli "SB a Lech Wałęsa: przyczynek do biografii" w Sieci

okładka monografii IPN pt. SB a Lech Wałęsa: przyczynek do biografiiW Internecie, a konkretnie w sieci P2P, pojawił się plik zawierający publikację Instytutu Pamięci Narodowej, która w ostatnim czasie (jeszcze przed publikacją) stała się powodem ożywionej dyskusji w mediach. Plik to PDF, archiwum zabezpieczone jest hasłem (tytułowa "jutrzenka"), a wedle osób, które zainteresowały się faktem pojawienia się tego pliku w Sieci - nie jest to ani skan, ani dokument przepisany z oryginału, a plik wygenerowany ze źródeł dostarczonych do składu.

O sprawie piszą zarówno serwis News.Torrent.pl w tekście Książka IPN-u o „Bolku” wyciekła do sieci p2p (wraz z aktualizacją zawierającą stanowisko IPN) oraz Dziennik Internautów "SB a Lech Wałęsa" w sieci P2P (wraz z aktualizacją). W tych źródłach cytowany jest również Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN, który miał powiedzieć:

Wszystkie Biuletyny IPN od początku i wydania (z wyłączeniem trzech ostatnich numerów) dostępne są na stronach internetowych Instytutu - mówił rzecznik - Książki w formie elektronicznej trafiają również na portale tematyczne tworzone przez IPN. Proszę zerknąć do czytelni na portale www.13grudnia81.pl czy marzec.1968.pl, i będą trafiały na kolejne portale historyczne.

Trzech ostatnich publikacji IPN (w tym: książki o Lechu Wałęsie) jeszcze nie ma w internetowych zasobach Instytutu, natomiast - jeśli chodzi o plik dostępny w sieci P2P (Cenckiewicz.Gontarczyk.Lech.Walesa.a.SB-4PT), News.Torrent.pl pisze:

Plik .pdf został wygenerowany z pliku „koszalka_ANEKS_wlasciwy.indd”, a więc jest to najprawdopodobniej oryginalny plik do składu (indd – Adobe InDesign), można też wysnuć wniosek, że plik mógł „wypłynąć” z samego źródła.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Na pewno nie skan

Dostałem ten plik emailem kilka dni przed pojawieniem się książki w sprzedaży...

są też inne drogi wycieku

niekoniecznie musiał wypłynąć ze źródła (rozumiem mib, że masz na myśli np. studio dtp). Sam zajmuje się składem i czasem wysyłając pliki do drukarni wrzucam je na specjalny ftp... problem w tym, że w niektórych przypadkach mam również dostęp do innych prac od innych firm - (niektóre drukarnie tego nie blokują) to mogłoby być jedno ze źródeł wycieku. Czasem taki ftp to niezła kopalnia wiedzy....

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>