Monitoring wizyjny w szkołach
Kilka serwisów zauważyło niedawną uchwałę Rady Ministrów, którą zmieniono wcześniejszą uchwałę w sprawie rządowego programu wspierania w latach 2007-2009 organów prowadzących w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach „Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach”, przedłożona przez ministra edukacji narodowej.
Uchwała zmieniająca zapadła 12 maja. Można o tym przeczytać na stronie Rządu. Uzupełnieniem informacji rządowej jest krótki komentarz Monitora Edukacji: "Wg nowych przepisów, urządzenia instalowane w szkołach i placówkach edukacyjnych, wchodzące w skład systemu rejestracji obrazu mają spełniać wymogi określone Polską Normą PN-EN 50132-7 dla systemów dozorowych CCTV. Czyli: nie muszą zawierać mikrofonów". Napisano o tym również w tekstach Monitoring w szkołach bez mikrofonów, Nie będzie urządzeń nagrywających w szkołach.
A rząd na swoich stronach pisze:
Szkoły specjalne oraz zespoły tych szkół będą mogły ubiegać się o dotację na założenie monitoringu wizyjnego. Ponieważ w szkołach tych odnotowuje się liczne problemy z niedostosowaniem społecznym dzieci i młodzieży, w uchwale obniżono do stu liczbę uczniów, która będzie uprawniała placówki do ubiegania się o finansowanie z rządowego programu.
Nowe prawo określa ponadto precyzyjnie parametry urządzeń potrzebnych do zainstalowania monitoringu. Wyeliminowano z nich urządzenia umożliwiające rejestrację dźwięku. Jest to wynik interwencji rzecznika praw obywatelskich, który zakwestionował taką możliwość, jako nadmiernie ingerującą w prywatność osób przebywających w miejscach publicznych. W uchwale zapisano jednocześnie, aby urządzenia monitorujące nie powodowały zaburzeń elektromagnetycznych o wartościach powodujących zaburzenia innej aparatury.
Koszty realizacji programu w latach 2007-2009 wyniosą 116 mln 761tys. zł, z czego prawie 27 mln stanowić będą koszty własne organów prowadzących szkoły i ośrodki, a
90 mln zł to pieniądze z budżetu państwa.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Jeszcze list RPO
Pomyślałem, że podlinkuję jeszcze list z biura Rzecznika Praw Obywatelskich kierowany do Ministra Edukacji Narodowej z grudnia 2007 roku (PDF)
Jest jeszcze Wystąpienie GIODO z dnia 31 października 2007 r. do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zamiaru instalowania na terenie szkół i placówek oświatowych urządzeń umożliwiających rejestrowanie rozmów. W tym ostatnim źródle można przeczytać:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
monitoring
mam pytanie? czy monitorig w szkolach mozna zakładac na salach gimnastycznych i basenach szkolnych ktore naleza do szkół? gdzie mozna na ten temat znalesc jaies informacje.