Czekając na przecieki pytań maturalnych

W internecie udostępniono pytania próbnych egzaminów maturalnych... Tyle, że same pytania podobno były "materiałami objętymi ochroną przed nieuprawnionym ujawnieniem", a w internecie pytania (i odpowiedzi) były udostępnione przed próbnymi maturami. Nie wiadomo jak to się stało. Wiadomo, że "przecieki" cieszyły się dużym zainteresowaniem, a także, że okazał się prawdziwymi pytaniami...

O sprawie pisze Gazeta Współczesna w tekście Tajemnica jawna w internecie. Można się tam dowiedzieć, że opisana przez ww. źródło sprawa dotyczy Łomży (por. również komentarz pod niniejszym tekstem), i że do tej pory nie wiadomo jak treść pytań trafiła do internetu.

W tym roku matury zaczynają się od 5 maja (a to na podstawie ustaleń Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, poczynionych na podstawie stosownego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych). Ciekawe zatem czy do tego czasu dowiemy się o przeciekach dotyczących tematów prawdziwej matury.

O tego typu "przeciekach maturalnych" kilkakrotnie pisałem w serwisie:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Nie zgodzę się ze

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że sprawa dotyczy Łomży. Sprawa wycieku pytań maturalnych dotyczy całej Polski. Gazeta Współczesna jako gazeta lokalna działa na dość ograniczonym obszarze, a odwołania do OKE w Łomży oraz szkół łomżyńskich wynikały tylko i wyłącznie z faktu, iż najprawdopodobniej to łomżyński oddział gazety pisał podany artykuł. Prosiłbym o sprostowanie, albo co najmniej wyjaśnienie na jakiej podstawie wysunął Pan wniosek, że sprawa dotyczy Łomży.

Dziękuje za sygnał

Oczywiście wniosek wyciągnąłem na podstawie tego, że tekst dotyczył Łomży. Zaraz dopiszę, że w opisanym przez źródło przypadku chodziło o Łomżę, co - mam nadzieję - wystarczy, aby zadośćuczynić oczekiwaniu sprostowania.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

GW (Wyborcza) napisała

Przeciekiem były ponoć oryginalne materiały... rozdane przez nauczycieli uczniom w szkołach, które nie chciały robić próbnej matury.

Matura próbna wyciekła

Piotrek

Z tego co wiem

Jestem bezpośrednio zainteresowany (sam pisałem tę maturę). Sam wprawdzie nie próbowałem zdobyć wcześniej pytań, bo moim zdaniem nie miałoby to sensu (z tej matury nie ma żadnej oceny, niczego - jest tylko po to, żeby samemu się sprawdzić), ale z tego co wiem od innych, są 2 źródła wycieków:

1. W różnych różnych częściach Polski, a czasem i w różnych szkołach tego samego regionu matury były pisane w różnych godzinach, a nawet dniach

2. OKE przysłało (chyba z racji oszczędności) egzaminy na CD. Zgadnijcie, kto je drukował (nie nie dyrektor, ani nauczyciele - oni mają ważniejsze rzeczy do roboty, więc czemu nie zlecić temu uczniom ;))

Proszę nie umieszczać tu przecieków maturalnych

Od kilku dni regularnie ktoś próbuje w komentarzach umieszczać linki do kolejnych przecieków maturalnych. Było tak przed językiem polskim, było również przy kolejnych egzaminach, dziś też ktoś próbował opublikować "jutrzejszą biologię". Rozumiem, że przecieki egzaminacyjne pojawiają się w Sieci, w tym serwisie nie zależy mi na tym, by kierować ludzi do tych przecieków, tu raczej chodzi o rozważanie konsekwencji prawnych związanych z "ograniczonym dostępem" do informacji oraz jego "przełamaniem" w formie ujawnienia informacji.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>