Pomysł na poprawę bezpieczeństwa w okolicy szkoły

W warszawskim Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych rozdano rodzicom ankiety, w których pytano, czy zgadzają się udostępnić straży miejskiej dane osobowe ich dzieci.

O sprawie pisze Gazeta.pl w tekście Chciał spisać wszystkich uczniów. Tam m.in. wypowiedź dyrektora szkoły: "O listę imion, nazwisk i adresów wszystkich niepełnoletnich dzieci z mojej szkoły poprosił strażnik miejski. Jako urzędnik nie mogłam mu odmówić". Ponoć chodziło o to, że dyrekcja chciała ściślej współpracować ze strażą miejską, by poprawić bezpieczeństwo w okolicach szkoły, a ktoś ze straży miejskiej wpadł na pomysł, by zebrać dane uczniów i trzymać je w sekretariacie szkoły, aby funkcjonariusz "mógł w konkretnych przypadkach poprosić (...) o sprawdzenie, czy dana osoba jest uczniem szkoły".

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Jeśli szeregowy

Jeśli szeregowy funkcjonariusz straży miejskiej bez wiedzy swoich przełożonych wyszedł z takim pomysłem, to śmiem twierdzić, że przekroczył swoje uprawnienia, a wiadomo czym to grozi urrędnikowi. Ciekawe jaką podał podstawę prawną?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>