Zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2007
Ministerstwo Finansów opublikowało opracowany w Departamencie Kontroli Skarbowej dokument "Zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2007". Komentarze prasowe podnoszą, że fiskus koncentruje się w tym roku na internecie. Co prawda w samym dokumencie (7 stron) "internet" pada tylko raz, ale to o niczym nie świadczy - ważne są akcenty. Kontrola skarbowa ma też w swoich priorytetach "skuteczne wykorzystanie Informatycznego Systemu Wspomagania Kontroli Skarbowej „ISKOS”"...
Do wspomninych akcentów zaliczyłbym "doskonalenie systemu analizy obszarów wysokiego ryzyka wystąpienia nieprawidłowości, jak również systemu analizy efektów działań urzędów kontroli skarbowej", "kontrole dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów", czy "kontrole w zakresie obrotu towarowego z zagranicą", które to "przede wszystkim" będą należały do priorytetowych zadań kontroli skarbowej w 2007 r.
W rozdziale "Wybrane zagadnienia związane z funkcjonowaniem kontroli skarbowej w 2007 r.", w części "Kontrole w zakresie podatków dochodowych" czytamy: "W 2006 r. rozwinęły się kontrole handlu prowadzonego za pośrednictwem Internetu. Rosnąca skala tego zjawiska zmusza organy kontroli skarbowej do wnikliwego zainteresowania się tym segmentem rynku i wypracowania adekwatnych metod kontroli"
Wcześniej zaś, w dziale "Działalność analityczne i typowanie podmiotów do kontroli":
Metody analizy obszarów szczególnie narażonych na występowanie negatywnych zjawisk i typowania podmiotów do kontroli będą w 2007 r. ulegać ewolucyjnej zmianie związanej z wdrażaniem w urzędach kontroli skarbowej informatycznego systemu wspomagania kontroli skarbowej ISKOS. Obok dotychczas stosowanych metod i źródeł informacji możliwe i konieczne będzie wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i baz danych zawartych w tym systemie.
Przy doborze podmiotów do kontroli rosnące znaczenie powinny odgrywać wnioski i informacje otrzymywane od komórek wywiadu skarbowego, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz od innych organów spoza resortu finansów (np. prokuratury, policji, CBŚ, ABW, CBA).
Zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2007 (PDF). Dla porównania Zadania urzędów kontroli skarbowej na 2006 rok.
Puls Biznesu w tekście Fiskus rzuca sieci na sieć cytuje wypowiedź Tomasza Korzeckiego, nowego naczelnika wydziału informatyki w Departamencie Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów: "Zmiana będzie duża. Dotychczas kontrole e-handlu prowadziły wybrane Urzędy Kontroli Skarbowej (UKS) w ramach eksperymentu. W tym roku tego typu kontrole po raz pierwszy będą prowadzone przez wszystkie urzędy i koordynowane przez Ministerstwo Finansów". Sam artykuł opatrzony jest następującym leadem: "Handlujesz na dużą skalę na Allegro? Twój sklep internetowy nie płaci VAT? Uważaj. Już jutro zapuka skarbówka. W realu". Tam również o systemie "Argos". Jednym z modułów ISKOS jest coś, co się nazywa "Argos" - narzędzie analityczne operujące online. Inspektor odwiedza stronę internetową, klika i "Argos" wyszukuje w Sieci słowa kluczowe. "...(S)łowami kluczami mogą być dane identyfikacyjne (telefon, adres etc.), ale też popularne, choćby na aukcjach, frazy z ogłoszeń, takie jak „bez VAT”, „obcinamy VAT” itp."
Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w dziale podatki niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
kontrole w zakresie obrotu towarowego z zagranicą
tłumaczy się na nasze m. in. jako "popieranie polskiego eksportu".
Spróbuj odzyskać nadwyżkę VATu z handlu z krajami Unii Europejskiej...
--
[S.A.P.E.R.] Synthetic Android Programmed for Exploration and Repair
skad dane?
czy ktos wie skąd ISKOS będzie miał dane?
data mining google+allegro jest dosyc oczywiste, ale czy np. będzie miał automatyczny dostęp do historii naszych rachunków w bankach?
Niedługo pewnie będzie
Niedługo pewnie będzie miał. Uprawnienia śledczo-inwigilacyjne dla kolejnych instytucji mnożą się jak króliki ostatnio... :-(
Podejrzewam, że gdyby ktoś zorientowany zrobił listę instytucji i służb, które mają prawo szpiegować, kontrolować i aresztować obywatela - byłaby ona zadziwiająco długa.
Czekamy na Państwową Służbę Kontroli Czystości Gaci z prawem do podsłuchów, przeszukań bez nakazu, rewizji osobistej, kontroli korespondencji i zatrzymywania "do wyjaśnienia". Wszystko w imię Powszechnego Dobra i Szczęśliwości Ogólnej. Stawiam na 2009 ;-)
To pozwole sobie odgrzac
To pozwole sobie odgrzac kotleta ;)
http://biznes.onet.pl/fiskus-po-numerze-konta-bankowego-pozna-nazwisko-i,18651,3336673,1,analizy-detal
Juz moga ...
"UKS musi posiadać
"UKS musi posiadać uprawdopodobnioną informację o posługiwaniu się przez internautę rachunkiem bankowym w celu prowadzenia niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej."
Jak UKS może uprawdopodobnić, że internauta nie zgłosił działalności, skoro nie wie z kim ma do czynienia?
wyst
Wystarczy, że np: Allegro Cie uprawdopodobni . .