Parodia czy naruszenie uczuć religijnych - sąd zdecyduje o granicach
W poniedziałek, 5 marca, zapadnie wyrok w sprawie z oskarżenia o naruszenie art 196 KK. O sprawie pisałem w tekstach Spowiedź przez internet - żart, prowokacja, fatamorgana? oraz Akt oskarżenia za żart ze spowiedzi. W zeszły poniedziałek odbyła się rozprawa.
Dziennik Wschodni w tekście Proces za spowiedź on-line przynosi historię Radosława R., informatyka z Chełma, przeciwko któremu dwie osoby "poskarżyły się" do prokuratury: "Zarzucili informatykowi, że od lutego do października ub.r. na swoich stronach internetowych parodiował spowiedź i komunię świętą. Kiedy prokuratura rejonowa umorzyła sprawę ze względu na niewielką szkodliwość społeczną czynu, odwołali się do okręgowej. A ta doprowadziła dowcipnisia do sądu".
Podstawa oskarżenia, to art. 196 KK:
Art. 196. Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Wolność słowa ma swoje granice, pytanie tylko, czy przygotowanie parodystycznego serwisu internetowego stanowi jej przekroczenie? Hmm.. Zobaczymy. Oskarżony czeka na wyrok sądu w Białej Podlaskiej. Wymieniliśmy się mailami. Potwierdza, że jest niewinny.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>