Polskie prace nad hazardem online

Temat internetowego hazardu rzeczywiście wraca (por. Powrót do tematu legalizacji internetowego hazardu?). Dziennikarze Rzeczpospolitej dotarli do "wstępnej wersji nowelizacji ustawy o grach losowych". Pracuje nad nią zespół przedstawicieli ministra finansów, ministra sportu oraz ministra skarbu państwa. Pomysł jest taki, by obywatele mogli korzystać z gier tego typu, jednak by organizacja takich gier pozostała domeną państwa, tzn, by "monopol na taką działalność miałyby wyłącznie firmy państwowe".

Dzisiejsza Rzeczpospolita publikuje dwa artykuły poświęcone temu zagadnieniu. Pierwszy z nich zatytułowany jest Legalny poker w Internecie i czytamy tam m.in.: "Państwo powinno więcej zarabiać na podatkach od gier - uważa resort finansów. Powołał więc zespół ekspertów, który ma pomóc znowelizować ustawę o grach losowych i zakładach wzajemnych. Propozycje przewidują, że hazardem w Internecie będą mogły się zajmować wyłącznie firmy państwowe - dowiedzieliśmy się od Zofii Ogińskiej, p.o. zastępcy dyrektora biura ministra."

W drugim artykule pt. Internetowe loterie i zakłady mają być w Polsce legalne czytam: "Organizowanie internetowych gier, loterii i zakładów zarezerwowane ma być dla państwowych firm. Obecnie monopol państwa na gry wykonują w Polsce dwie spółki - Totalizator Sportowy i Polski Monopol Loteryjny. Projekt nowych zapisów przewiduje, że działalność w sieci będzie mieć jedna spółka. Jest niemal pewne, że chodzi o Totalizator..."

A więc trwają prace. Nie wiadomo kiedy miałyby zacząć obowiązywać nowe przepisy. Nie wiadomo nawet jakie dokładnie są propozycje zespołu (w artykułach Rzepy jest jedynie lapidarne omówienie tych prac). Pozyjemy, zobaczymy.

Podobne informacje, a także komentarze gromadzę w dziale hazard niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

coś się klaruje z hazardowymi pomysłami...

VaGla's picture

Życie Warszawy w tekście Resort finansów wie, jak ukrócić internetowy hazard: "Pomysł jest prosty – jeśli bank umożliwi klientowi udział w sieciowym hazardzie, zostanie to uznane za pomoc w czynie prawnie zabronionym. Bo w Polsce jest to nielegalne..."
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>