Aukcje kradzionych samochodów i motocykli za milion

Policja z Sekcji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Lublinie zatrzymała dwóch "20-letnich członków grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami samochodów i motocykli". Wcześniej zatrzymano już 11 osób, z czego sześć przebywa już w areszcie. Wcześniej Policja odzyskała też dwadzieścia jeden samochodów oraz dziewięć motocykli o wartości łącznej około 1 mln złotych. Członkowie grupy mieli nimi handlować w jednym z internetowych serwisów aukcyjnych.

Jak doszło do tego, że Policja zainteresowała się członkami grupy? Na ten temat pisze Dziennik Wschodni w artykule Przekręt za milion złotych: "Funkcjonariusze wpadli na trop szajki w kwietniu, obserwując oferty w Internecie. Funkcjonariusz udając klienta kupił motocykl Yamaha oferowany po bardzo niskiej cenie. Okazało się, że sprzedawał go mieszkaniec Rybnika. Wcześniej sam kupił jednoślad na aukcji internetowej. (...) Dzięki współpracy z mężczyzną, policjantom udało się namierzyć handlarzy kradzionymi autami". Wtedy zatrzymano pierwszych sześć osób.

W serwisie lubleskiej Policji opublikowano notatkę o kolejnych zatrzymaniach, a w niej "przypomnienie" całej sprawy:

Grupa działała od października 2005r. Jej członkowie mieli określone role. Większość atrakcyjnych aut i motocykli kradzionych było w okolicach Warszawy. Później przerabiane były numery identyfikacyjne i dokumenty pojazdów, oraz fałszowane umowy sprzedaży. Tak przygotowane pojazdy sprzedawano na jednym z portali internetowych.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce na początku kwietnia 2006r. Wówczas policjanci zatrzymali sześć osób. Wśród nich byli dwaj obywatele Francji. Wobec czterech z osób sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Postawiono im wówczas zarzuty, oszustwa i fałszowania dokumentów.

W czerwcu br. lubelscy policjanci wspólnie z południowopraskimi policjantami pod jednym z bloków na warszawskiej Pradze zatrzymali szefa przestępczej grupy 35-letniego Tomasza P.

W czasie wspólnej policyjnej akcji zatrzymano także dwie inne osoby, w tym poszukiwanego listem gończy za uprowadzenie dla okupu w Pabianicach 31-letniego Mariusza S. W czasie przeszukania zajmowanego przez nich mieszkania policjanci znaleźli i zabezpieczyli min. 12 kg amfetaminy, tabletki extasy. kradzione telefony i sprzęt RTV. 35-letniemu Tomaszowi P. postawiono min. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, paserstwa i fałszowania dokumentów. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dzisiaj dwaj zatrzymani 20-latkowie zostaną doprowadzeni do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>