Anonim do starostwa i wyrok

29 czerwca 2006 roku zapadł wyrok Sądu Rejonowego we Włocławku w sprawie przesyłania anonimowych maili do tamtejszego Starostwa Powiatowego. A było podobno tak: na początku roku do Starostwa Powiatowego we Włocławku wpłynęła anonimowa wiadomość elektroniczna dotycząca jednej z pracownic. Zarzuty znajdujące się tam stawiały ją w złym świetle. Po ustaleniu numeru IP doszło do procesu i wyroku skazującego. Ciekawa, chociaż nieprecyzyjna informacja.

Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że pracownicy starostwa sprawdzili numery IP przesłanej "anonimowo" informacji i "doszli do tego, z którego miejsca ta wiadomość została wysłana". Współpracując z pracownicą, której ta wiadomość dotyczyła dotarli następnie do odpowiedniej osoby - sprawcy. Sprawę zgłoszono prokuraturze (która wydała "odmowną decyzję" - jak rozumiem odmowną decyzję w sprawie wszczęcia postępowania?). Złożono następnie powództwo cywilne w sądzie rejonowym, który to sąd przesłuchał świadków i wydał wyrok.

Niestety nie dysponuje sentencją wyroku, ale czekam wciąż na dalsze informacje w tej sprawie (w tym informacje pozwalające bardziej precyzyjnie odnieść się do postępowania w prokuraturze, a także do sentencji sądu cywilnego, bo nawet nie wiem jak ten wyrok brzmi i czego domagał się powód w pozwie, a także kto - tak naprawdę - był powodem w tej sprawie) i gdy je uzyskam - wrócę do niej na łamach tego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>