Internet przyspiesza działania oszustów

Przed nastaniem internetu oszuści istnieli i działali. Wiele z istniejących mechanizmów wymyślonych w celu wyłudzenia pieniędzy istniała w wersji tradycyjnej, takiej, która przywodzi na myśl kopertę i znaczek. Teraz jest jedynie szybciej i bardziej masowo.

Internet Standard opisuje takie procedery na przykładzie Polskiego Rejestru Internetowego: "Ta sprawa wymaga wyjaśnień krok po kroku, inaczej łatwo się pogubić. Nieuczciwa firma z Niemiec wysyła list z Czech prosząc o uzupełnienie danych w formularzu rejestracyjnym Polskiego Rejestru Internetowego. Dane wpisują urzędy gminne i wojewódzkie, kilka uniwersytetów, jednocześnie stając przed koniecznością uiszczenia ponad 10 tysięcy złotych opłaty za wybrane przez siebie słowa kluczowe w ciągu trzech lat. Drugi wątek: do skrzynek pocztowych trafiają ostrzeżenia przed wpisem do tego rejestru od Grupy Adweb. Ostatecznie o wielu próbach wyłudzenia nikt nie informuje, ale to mogło się wydać szczególnie bezczelne, więc bierzemy to za dobrą monetę. Trzeci wątek: linki, które mają prowadzić do kolejnych informacji o wyłudzeniach, prowadzą do WebParku"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>