Rada podatkowa, społeczeństwo obywatelskie i wiki

Przedsiębiorcy uważają, że konieczna jest nowelizacja ustawy o VAT. Niby to nie jest temat na newsa, bo o tym, że podatki to temat z pogranicza magii wielu nie trzeba przekonywać. Na uwagę zaś zasługuje sposób, w jaki 13 organizacji gospodarczych i społecznych postanowiło przygotować propozycje własnych poprawek...

Chodzi o tytułowe wiki. Ale zacznijmy od początku. Otóż w ramach utworzonej przy PKPP Lewiatan Rady Podatkowej rozpoczęto jakiś czas temu prace nad nowelizacją. Zdaniem inicjatorów tych prac "przygotowywana nowela powinna stanowić głos szeroko reprezentowanego środowiska przedsiębiorców". Jak wspomniałem - 13 izb gospodarczych i innych organizacji działających w Polsce wyraziło swoje zainteresowanie inicjatywą i zaangażowały się w prace. Ale jak tu pracować nad wspólnym stanowiskiem w tak skomplikowanej sprawie?

Z pomocą przyszły nowe technologie. "Postawiono" Mediawiki, zarejestrowano domenę, opracowano materiał początkowy, no i zaczęło się. Efekty dyskusji już teraz dostępne są pod adresem http://radapodatkowa.org.pl. Dzięki mechanizmowi sprawdzonemu już przy rozwijaniu projektu Wikipedii można prześledzić kolejne poprawki zgłaszane przez dyskutantów.

Propozycje wypracowane na forum strony posłużą PKPP Lewiatan oraz organizacjom współpracującym do przygotowania ostatecznej wersji noweli i przekazania jej nowopowołanemu Ministrowi Finansów.

Uważam, że to bardzo ciekawy przykład inicjatywy, budującej społeczeństwo obywatelskie. Fajne jest również to, że do budowy dyskursu polityczno-gospodarczego wykorzystano otwarte narzędzia, wspierające pracę grupową. Powodzenia.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Link porządkowy

VaGla's picture

W związku z tym, że znalazłem na stronie Mirosława Barszcza "przyznanie się" do pewnego, odnotowanego w tym serwisie tekstu, zamieszczam link porządkowy: Anonimowa wizja.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>