Anonimowa wizja

O możliwych analogiach pomiędzy tworzeniem prawa a rozwojem linuksa można poczytać w felietonie anonimowego autora: "LINUX a Prawa Polskie - rozważania 'lobbysty'", który znajduje się na stronie prawo.blog.pl: "...A skoro system rozproszonej współpracy opartej na stuprocentowym wolontariacie działa tak dobrze przy tworzeniu tak skomplikowanego produktu jak komputerowy system operacyjny, to dlaczego miałby nie zadziałać w przypadku systemu prawnego?"

Zobacz również felieton: To legalna zabawa!

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Wiadomo kto był "anonimowym autorem"

VaGla's picture

A więc wiadomo już kto był tym "anonimowym autorem". Był nim Mirosław Barszcz (pozdrawiam serdecznie), późniejszy Wiceminister Finansów i Minister Budownictwa. W swoim tekście Lex Open Source pisze on:

(...)
To co zobaczyłem w Sejmie przerosło moje najgorsze obawy. Nad ustawami ze strony rządowej pracowali sfrustrowani i złośliwi urzędnicy, których generalnie jedynym celem było udowodnić, że są najmądrzejsi na świecie. Nie przejmowali się nawet wtedy, gdy wskazywaliśmy ewidentne błędy w projektach. Z drugiej strony, sami posłowie nie mieli bladego pojęcia o materii, którą się zajmowali, korzystali więc z wiedzy różnych "ekspertów". Słowo to wziąłem w cudzysłów nie bez powodu - lista sejmowych ekspertów była bowiem listą bardzo przypadkową, zdarzało się często, że "eksperci" byli w rzeczywistości lobbystami, którzy doradzając posłom kierowali się interesem swoim lub swoich klientów.

Po kilku miesiącach mój poziom frustracji osiągnął taki poziom, że musiałem coś zrobić - napisałem więc tekst i powiesiłem na kilku forach internetowych. Dizisiaj już nie jestem w stanie go odtworzyć ani odnaleźć, wspomina o nim jedynie - jak zwykle niezawodny - VaGla. Rozpoczęła się ciekawa dyskusja, która zaowocowała stworzeniem LexOS. Pomysł sprowadzał się do tego, że każdy (dosłownie) mógł zaproponować jakieś rozwiązanie prawne i w drodze otwartej i przejrzystej dyskusji (ew. zakończonej głosowaniem) zaproponować jakąś zmianę w dowolnej dziedzinie prawa.
(...)

Jest też tekst Wyznania lobbisty w nowej lokalizacji.

A dalszym ciągiem tej historii była strona Rady Podatkowej, oparta na wiki: Rada podatkowa, społeczeństwo obywatelskie i wiki.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>