Czy społeczeństwo informacyjne jest dziś najważniejsze?

Ukazał się kolejny artykuł, w którym dziennikarze przypominają politykom o internecie i społeczeństwie informacyjnym. Po niedawnych publikacjach Pulsu Biznesu - tym razem w Gazecie Prawnej ukazał się mój komentarz. Wyjdzie na to, że "czepiam się" polityków, a to w w każdych czasach niebezpieczna gra.

Łukasz Ruciński, Politycy zapominają o sieci, Gazeta Prawna Nr 134 (1752), 2006-07-12:

pierwsza strona Gazety Prawnej z 12 lipca 2006– Brak stabilizacji w polityce powoduje, że problemy związane z informatyzacją są spychane na dalszy plan. Kto zajmowałby się czymś takim, jak społeczeństwo informacyjne, gdy zmienia się premier – pyta Piotr Waglowski, twórca serwisu internetowego VaGla.pl, poświęconego prawnym aspektom społeczeństwa informacyjnego.

Według niego, przyczyną niedorozwoju e-administracji w Polsce jest, oprócz ciągłych zmian w polityce, słaba znajomość tematyki informatycznej wśród urzędników. Jest wprawdzie grupa specjalistów, jednak zbyt mała, aby przeforsować zmiany. Trzecia przyczyna to rozbicie kompetencji pomiędzy poszczególne resorty. Ministerstwo właściwe w sprawach informatyzacji powinno wprawdzie pełnić rolę koordynującą, ale na razie nie wykazuje zbyt wielkiej inicjatywy.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>