Testowa strona Rzecznika Praw Obywatelskich

Biuro Rzecznika Praw Obywatelkskich pracuje nad nową witryną internetową naszego rodzimego ombudsmana. Na razie widać zamysł artystyczny na testowej wersji witryny. Jest tam również komunikat, że uwagi należy kierować do webmastera witryny.

Strona ma nieco zbyt małą czcionkę. Wiem, że pracownicy biura chcą sprostać trudnym wyzwaniom stawianym przez zasady dostępności (web accessibility).

Nowa witryna Rzecznika Praw Obywatelskich

Screenshot nowej witryny (testowej) Rzecznika Praw Obywatelskich. Prace nad witryną trwają nadal. Z rozmowy z pracownikami Biura Rzecznika wynikało, że są oni otwarci na wszelkie konstruktywne uwagi, które pomogą zwiększyć dostępność internetowych zasobów dla wszystkich zainteresowanych.

Poprzednia wersja witryny RPO

Poprzednia wersja witryny Rzecznika (przedstawiona dla celów internetowej archeologii)

W maju pisałem o nowej witrynie prezydent.pl. Zgodnie z zaproszeniem Kancelarii Prezydenta przesłałem swoje uwagi dotyczące tej witryny. Otrzymałem nawet odpowiedź webmastera, który zapewnił mnie, iż "tylko rozpoczęto od makijażu", ale prace będą trwały dalej. W zeszłym tygodniu napisałem do webmastera z pytaniem jak postępują prace nad witryną Prezydenta RP, bo poza makijażem nie widać z mojej perspektywy żadnych postępów, ale może tak być przecież, że te prace trwają gdzieś tam obok, zdala od czujnych oczu recenzentów. Niestety. Do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi. Czyżby koniec remontu?

Niebawem można spodziewać się doniesień o liftingu witryny Naczelnego Sądu Administracyjnego...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Ten remont trwa dosyć

Ten remont trwa dosyć długo, byłem kilka dni temu na stronie prezydent.pl po czy przekierowało mnie na http://prezydent.pl/x.node?id=82 i wyświetliło pustą białą stronę.

Dziś jest to samo...

Bo subdomeny są źle poustawiane...

VaGla's picture

Żeby zobaczyć stronę prezydenta, trzeba wchodzić przez "www". Samo http://prezydent.pl kieruje właśnie do białego i martwego dziś "x.node?id=82". Ja sobie myślę, że po prostu zatrudniono człowieka, żeby "coś zrobił" z witryną. Ten człowiek nawet może i chciałby zrobić coś więcej z jedną z najbardziej reprezentacyjnych witryn Rzeczpospolitej Polskiej, jednak - o ile znam życie - Kancelaria nie ma na to funduszy, być może nie ma zrozumienia dla zjawiska (internetu), nie ma wsparcia ze strony zwierzchników. Zrobił "makijaż" i może ktoś uznał, że już witrynę poprawiono i że "wygląda ładnie"... Być może człowiek, który jest obecnie odpowiedzialny za witrynę nie może się przebić ze swoimi pomysłami. Nie wiem czy tak jest, ale coś mi podpowiada, że tak właśnie może być (chociaż możliwości jest więcej).

Nawet sobie pomyślałem, że to byłby dobry pomysł: postawić w domenie prezydent.vagla.pl witrynę dla Prezydenta, z tym samym layoutem (tylko poprawnie zrobionym), z nowym silnikiem, z tymi samymi dokładnie treściami, co na obecnej witrynie Głowy Państwa. A gdyby tak kilka osób postawiło takie witryny u siebie, gdyby każdy zaproponował własny pomysł na witrynę Prezydenta? Myślę, że media mogłyby podchwycić taki ruch społeczny. Coś by się działo. Prezydent mógłby wówczas zobaczyć, że nie chodzi tu o politykę, tylko po prostu o dostępny dla obywateli (oraz gości spoza granic) serwis internetowy. Nic, co można by uznać za jakiś "atak polityczny"...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Żeby zobaczyć stronę

Żeby zobaczyć stronę prezydenta, trzeba wchodzić przez "www" (...)

Faktycznie, żeby wyświetlić stronę prezydent.pl trzeba wejść na nią przez subdomenę www.prezydent.pl.

Dobrze że da się wejść ze standardowego www a nie trzeba wpisywać ww2 lub jakiejś innej subdomeny by zobaczyć zawartość głównej domeny. Ogólnie pełen profesjonalizm...

Nawet sobie pomyślałem, że to byłby dobry pomysł: postawić w domenie prezydent.vagla.pl witrynę dla Prezyde (...)

Albo linkować do strony prezydent.pl i poczekać kiedy się zreflektują i poprawią ten śmieszny błąd.

główna domena

VaGla's picture

Ja na ten przykład wciąż mam pod vagla.pl figlarną informację, że "site has been h4cked by: VaGla" (chociaż z przekierowaniem po chwili na www :) Co - jak się okazało - mogło wprowadzić kilka osób w błąd (zwłaszcza po tym, jak Marek umieścił w Steku screena tej strony ;). W każdym razie nie miałem zamiaru nikogo w błąd wprowadzać, a wyjaśnienie dotyczące tej informacji znalazło się w jednym z wpisów w blogu.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Do poczytania w wolnej

Do poczytania w wolnej chwili - No www

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>