SIMIK - pracownicy MF nie są cudotwórcami
Temat systemu SIMIK był poruszany w tym serwisie nie raz. Ostatnio przy okazji relacjonowania przetargu na audyt. Dziś alarmuje wiceminister rozwoju regionalnego: SIMIK wciąż szwankuje, a rząd nie może wybrać firmy, która go naprawi.
O alarmie ministra Tomasza Nowakowskiego donosi dziś Gazeta.pl: "Jeśli nie uda się zmienić SIMIK, będziemy musieli z Unią negocjować przesunięcie terminu jego wprowadzenia. Od tego zależy, czy dostaniemy miliardy pomocy". Tam również wypowiedź p. Beaty Rudzkiej z departamentu instytucji płatniczych Ministerstwa Finansów "Robimy wszystko, aby było to jak najszybciej. Cudotwórcą jednak nie jestem".
Nie mamy sprawnego systemu elektronicznego monitorującego płatności z Unii. Podobno to za sprawą często zmieniających się ostatnio ministerstw i zmianami instytucji odpowiedzialnych za obsługę unijnych pieniędzy. ComArch SA się stara i usuwa błędy w 24 godziny. Wiadomo, że SIMIK juz kosztował ponad 12 mln zł. Ciekawa niezwykle jest informacja, którą przedstawił ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", p. Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: "Obserwujemy, że w niektórych instytucjach tworzy się własne systemy informatyczne do podziału pieniędzy z Unii. Tak było choćby w Ministerstwie Gospodarki". A więc resortowość informatyzacji ma się dobrze.
MIMIK kwietniu o SIMIK wypowiedziała się Najwyższa Izba Kontroli. Wyniki tej kontroli dostępne są w BIP NIKu: Wykorzystania funduszy strukturalnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR):
...NIK jako nierzetelne oceniła niewdrożenie przez MF systemu informatycznego monitoringu i kontroli finansowej (SIMIK) dla ZPORR, co utrudniało monitorowanie i zarządzanie procesem wdrażania ZPORR oraz powodowało problemy w realizacji zadań przez urzędy marszałkowskie, wojewódzkie i kontrolę skarbową...
Na stronie Ministerstwa Finansów w dziale poświęconym SIMIK'owi, w odniesieniu do programu "Generator Wniosków" można przeczytać następujący komunikat:
W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami informujemy, że funkcja sumy kontrolnej wniosku w aplikacji Generator Wniosków została zaimplementowana w celu wprowadzenia prostej metody weryfikacji, czy wersja elektroniczna i papierowa wniosku są tożsame. W przypadku identycznej wartości sumy kontrolnej na obu wnioskach (w postaci elektronicznej i papierowej) można z bardzo dużym prawdopodobieństwem zakładać, że obie wersje wniosku posiadają taką samą treść. Jednakże ze względu m. in. na specyficzne funkcjonowanie różnych podzespołów komputerowych (np. procesory firm Intel i AMD), zaimplementowane środowiska systemowe (wersje systemu operacyjnego, aplikacji, opcje ustawień regionalnych, jak również wykorzystywanych w systemie stron kodowych), oraz bardzo specyficzne konfiguracje ustawień i stosowanych zabezpieczeń programowych komputera, na którym wniosek przygotowano i wydrukowano oraz innego komputera, na którym następnie dokonano jego edycji, wyświetlona suma kontrolna może różnić się od pierwotnej. Wówczas należy treść wniosków zweryfikować na podstawie jego zawartości merytorycznej...
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>