Blogosfero uważaj na słowa!
We Włoszech jeden z blogerów, pięćdziesięciodziewięcioletni Roberto Mancini, został uznany winnym zniesławienia oraz zobowiązany do zapłaty 3 tys euro (odszkodowanie i koszty sądowe), gdyż publikował w swoim serwisie "niewybredne komentarze" na tematy lokalne, dotyczące okolic Aosta w północnych Włoszech. Pełnomocnik skazanego podkreśla, że nie ma dowodów, że to jej klient redagował witrynę, na której pojawiły się komentarze. Organizacje monitorujące media uważają, że taki wyrok może być podyktowany zapędami cenzorskimi.
O sprawie pisze Wired: cztery osoby, w tym dwóch dziennikarzy rozpoczęło przeciwko bogerowi kroki prawne. W blogu pojawiły się komentarze dotyczące tych osób, w tym sugestie, że jedna z wymienionych osób odgrywała ważną rolę w napadzie na bank.
Reporterzy bez granic uważają, że Mancini poniósł karę za słownictwo. Zdaniem organizacji - bloger został również ukarany za komentarze, które internauci umieszczali pod jego tekstami, co zdaniem tej organizacji było niezgodne z prawem (można ponosić karę za własne przestępstwa - dopisek mój, PVW). Organizacje monitorujące media ostrzegają, że to może być przejaw cenzury, gdyż Mancini nie publikował nieprawdziwych informacji, a jedynie posługiwał się niewyszukanym językiem. Blog o który chodzi to GENERALE ZHUKOV: il bolscevico stanco.
Szczegóły orzeczenia nie są jeszcze znane publicznie, wiadomo jednak, że przed procesem władze dokonały przeszukania i w jego wyniku zabezpieczyły u Manciniego takie materiały jak zdjęcia publikowane w blogu, książki na temat blogowania (dziennikarstwa obywatelskiego), oraz hasła pozwalające na dostęp do bloga. Jego obrońca zaś podkreśla, że te materiały sugerują, iż mógł on być jednym z autorów zniesławiających materiałów publikowanych w przedmiotowym blogu, jednak nie stanowią niezbitego dowodu na to, iż jej (pełnomocnikiem jest kobieta) klient rzeczywiście kogokolwiek zniesławił.
Przeczytaj również:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>