Licencja Creative Commons ma znaczenie

logo creative commonsWłaśnie przetestowano w europejskim sądzie warunki jednej z licencji Creative Commons. Prezenter MTV pozwał brukowiec w związku z tym, że ten opublikował bez jego gody zdjęcia jego córki, które opublikowane były w popularnym serwisie na licencji cc (Attribution-Noncommercial-Sharealike). Orzeczenie w tej sprawie wydał holenderski sąd.

Jeden z holenderskich "popularnych" magazynów ("Weekend") opublikował zdjęcia córki byłego prezentera MTV, Adama Curry. Z racji tego, że prezenter nie wyraził wcześniej na to zgody - zdecydował się na kroki prawne. Same zdjęcia Curry opublikował wcześniej na jednej z licencji cc na stronie internetowej Flickr, gdzie różni użytkownicy mogą publikować zwoje grafiki (co nie znaczy, że nie są one chronione przez prawo autorskie). Zdjęcia Adama były udostępnione na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.0.

Jak powiedziałem: sprawa trafiła do sądu, a ten orzekł, iż magazyn nie może wykorzystywać autorstwa Adama, a jeśli to zrobi raz jescze bez jego zgody, wówczas może zostać ukarany grzywną w wysokości tysiąca euro (za każde zdjęcie wykorystane bez zgody autora).

Jak czytam w blogu prowadzonym przez Adama Curry: w sprawie chodziło również o to, że brukowiec (gossip rag) opublikował obok zdjęcia piętnastoletniej córki prezentera również informacje (w tym adres) szkoły do której chodzi, a także informacje na temat tego w jaki sposób się do tej szkoły dostaje każdego dnia. W tym wątku sąd odrzucił zarzuty Adama Curry.

Flickr

Prezdstawiciel wydawcy Weekendu, firmy Audax, tłumaczył, że został wprowadzony w błąd notatką na stronie Flickr (w niedalekim sąsiedztwie opublikowanych zdjęć), iż są to zdjęcia nie obciążone prawami autorskimi (public). Ja tam tej notatki nie widzę...

Więcej o sprawie można przeczytać również w serwisie Groklaw oraz CNet

Więcej o licencjach Creative Commons można poczytać na stronie głównej tej organizacji, oraz na stronie polskiej.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>