Jeszcze jedna przestroga przed 419

Niedawno zaprezentowałem stronę (a jest ich więcej), na której można znaleźć korespondencję świadomego zagrożenia odbiorcy elektronicznych listów od osób wyłudzających pieniądze pod różnymi pozorami. Dziś chciałbym zaprezentować przykład osoby, która została naciągnięta za pomocą niegeryjskiego szwindla na 30 tys. funtów.

Pięćdziesięcioośmioletnia Ann, nauczycielka, uwierzyła że pomaga prześladowanemu uchodźcy politycznemu z Filipin. Poprosił ją listem elektronicznym o pomoc w odzyskaniu należnego mu majątku. Czując współczucie Ann zapożyczyła się u krewnego i przekazała naciągaczom 4,7 tys. funtów, a następnie kolejne 23 i pół tysiąca. Gdy naciągacze zażądali kolejnych 126 tysięcy funtów na zapłacanie należnego podatku - zrozumiała, że jest ofiarą oszustów.

Uwaga na nigeryjski szwindel. Nie trzeba wierzyć we wszystko co przyjdzie pocztą. Do tej pory miało miejsce przynajmniej 25 zabójstw związanych z gangami zajmującymi się wyłudzaniem pieniędzy za pomocą 419 scam (numer 419 związany jest z konkretnym zapisem nigeryjskiego kodeksu karnego).

W lutym zeszłego roku zrozpaczony utratą równowartości ponad 400 tys. funtów emerytowany lekarz z Czech wtargnął do nigeryjskiej ambasady w Pradze i zastrzelił konsula. Przekręt 419 wyciąga z samych tylko Amerykanów milion dolarów dziennie...

[BBC][O Scam baitingu]

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Polska wersja Nigerian scam. Kopiujcie rozsyłajcie, pomagajcie

Najnowszy Polski hit roku 2010 naciągaczy:

Szukasz, pracy, jesteś zdesperowany ogłaszasz swoje dane w portalu typu "Praca GRATKA" - podajesz tam telefon, adres, imie i nazwisko!

Jak nie teraz to za jakiś czas trafi się "polska odmiana nigeryjskiego scamu".

Dzwoni do ciebie potencjalny pracodawca [popularny w Polsce teraz numer: 513691733 }, oferuje prace od prawie tzw. "zaraz".
Ale, ale abyś miał tę pracę musisz mieć specjalne szkolenia. No ale dla polskiego oszusta/pracodawcy/ nie ma problemu tak się składa, że jego przyjaciel - notabene świeżo ze zdiagnozowanym rakiem /w celu podniesienia pilności parcia czasu/ jest takim szkoleniowcem i w drodze wyjątku po koleżeńsku załatwi tobie bez udziału takie świadectwa/zaświadczenia z kursu który skończył się kilkanaście dni temu.
Umawiają ciebie z tym niby szkoleniowcem, ty jedziesz na miejsce spotkania dajesz kase i otrzymujesz kilka nic nie wartych "świstków - świadectw" [obecne drukarki świetnie nadają się do takiego celu".

KONKLUZJA- jesteś w plecy kilka - kilkadziesiąt stówek [może nawet zapożyczyłeś się na taką intencję].

Ludziska kochane bądzcie czujni, nie ogłaszajcie się na portalach typu "Gratka Praca" gdzie podajecie wszystkie namiary że szukacie pracy.
To bezpłatna baza danych dla oszustów.

===============
Proszę kopiujcie, publikujcie ten post wszędzie gdzie się da. Utrudniajmy życie oszustom. Dziękuję.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>