Atak na białoruskie serwisy internetowe
Od 19 marca praktycznie wszystkie niezależne serwisy internetowe na Białorusi (svaboda.org, charter97.org, belapan.com, ucpb.org, www.naviny.by, kozylin.com, www.zubr-belarus.com) były przedmiotem przeróżnych "ataków", a wcześniej przestało działać forum dyskusyjne największego białoruskiego portalu tut.by. Zdjęcia z wczorajszych wydarzeń na Białorusi dostępne są w Sieci
Jak poinformował Mikhail Doroshevich z serwisu e-belarus.org: Ten ostatni przypadek tłumaczony jest problemami technicznymi serwera tamtejszego dostawcy usług internetowych Aichyna.
Zapytałem Mikhaila czy serwis belarus.org też był przedmiotem jakiegoś ataku i odpowiedział, że nie, gdyż piszą po angielsku i tylko na temat ICT na Białorusi. Angielskojęzyczny serwis charter97.org został przeniesiony pod inny adres (banner powyżej prowadzi do przeniesionego serwisu).
19 marca ktoś włamał się do oficjalnego serwisu opozycyjnego kandydata na prezydenta Alexandra Milinkievicha i przejął nad nim kontrolę.
19 marca ktoś włamał się do oficjalnego serwisu opozycyjnego kandydata na prezydenta Alexandra Milinkievicha (Milinkiewicza). W wyniku tego włamania administratorzy stracili kontrolę nad treściami, które tam są prezentowane. Wedle komentarza Mikhaila - mówi się o możliwej dezinformacji odwiedzających te strony. Pisze również, powołując się na komunikaty serwisu Charter97, że wspomniane wyżej serwisy internetowe atakowane są klasycznymi metodami takimi jak DDoS, blokowanie numerów IP i filtrowanie zapytań. Dlatego praktycznie nie są one dostępne na Białorusi. Dziś rano (20 marca) dostęp do części zasobów został przywrócony.
Pod koniec zeszłego roku informowałem o tym, że opozycja brała pod uwagę takie ataki: "Opozycyjny kandydat na prezydenta, Alexander Milinkevich, uruchomił swoją stronę internetową milinkevich.org. A na wszelki wypadek mirrory tej strony będą też dostępne pod adresami: milinkevich.net, milinkevich2006.org, milin2006.com, milin2006.net, milin2006.org, milinkevic.com, milinkeviec.net, milinkevic.org..."
Screenshot strony, do której kieruje zapytanie o domenę milinkevich.net. Wszystkie powyższe adresy są w tej chwili niedostępne
Wedle oficjalnych wyników: Łukaszenka dostał ponad 82,6% głosów, Milinkiewicz 14 razy mniej. Wedle nieoficjalnych wyników: Łukaszenka dostał 47%, co czwarty głos zaś dostał Milinkiewicz.
PAP relacjonuje:
Na wezwanie Alaksandra Milinkiewicza, kandydata sił demokratycznych w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi, na placu Oktiabrskim w centrum Mińska zebrało się ponad 5 tysięcy ludzi.
Przemawiając do tłumu Milinkiewicz oświadczył, że wolny naród Białorusi nie uznaje takich wyborów. "To nie wybory, lecz państwowy przewrót antykonstytucyjny - oświadczył. Tłum przyjął jego słowa okrzykami: "Hańba".
Milinkiewicz zapowiedział: "Będziemy żądać prawdziwych, zgodnych z prawem i sprawiedliwych wyborów. Przyjmiemy rezolucję naszego zgromadzenia, w której powiemy Nie dyktaturze". Podkreślił, że po niedzielnych wyborach krajem kieruje nieprawomocny prezydent. "Nasz protest będzie silny i długi" - zapowiedział. Zaapelował do ludzi, by wytrwali i nie rozchodzili się z placu.
Nad tłumem powiewają biało-czerwono-białe flagi historyczne i niebieskie Unii Europejskiej. Tłum skanduje "Milinkiewicz", "Wolności". Plac obstawiony jest przez umundurowaną milicję. W pobliskich ulicach i za Pałacem Republiki zaparkowane są autobusy i wozy milicyjne. Milicja na razie nie interweniuje.
Screenshot serwisu www.svaboda.org: "Server Error in '/' Application. Object reference not set to an instance of an object..."
Brak dostępu do for dyskusyjnych tut.by tłumaczone są problemami technicznymi dostawcy usług Aichyna"
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>