UKE bez prezesa

Dziś weszły w życie przepisy nowelizacji wprowadzającej nowy ład medialny. Zniknął Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, objawił się Urząd Komunikacji Elektronicznej. Prezesa Urzędu powołuje premier spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, ale nowego składu Rady jeszcze nie ma. Zatem nie ma też prezesa UKE.

Rzeczpospolita: "Na razie nie wiadomo, kto ma szanse zostać jego szefem. Do niedawna prawie pewnym kandydatem wydawała się Anna Streżyńska, wiceminister transportu i budownictwa, odpowiedzialna za łączność. W ostatnich dniach pojawiły się pogłoski, że jej kandydatura wcale nie jest taka pewna. Spekuluje się, że szefem urzędu może zostać ktoś, kto dla tego stanowiska opuści Platformę Obywatelską. Niewykluczone, że stanowisko przypadnie komuś z PSL w zamian za dalsze popieranie mniejszościowego rządu".

Uwaga: Rzeczpospolita pisze, iż "zgodnie z ustawą szefa nowego urzędu ma powołać nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji", co nie jest jednak prawdą, ze względu na brzmienie art. 190 ust. 4 znowelizowanej niniejszym ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne: "Prezesa UKE powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów spośród trzech zaproponowanych kandydatów przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Kadencja Prezesa UKE trwa 5 lat."

Ustawę z dnia 29 grudnia 2005 r. o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji (Ustawa została opublikowana w Dz. U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2258 z 30 grudnia 2005 r) prezydent podpisał 30 grudnia 2005 r..

Więcej informacji w doniesieniach:

Oraz w dziale: telekomunikacja

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>