Nigeryjski szwindel: Microsoft współpracuje z EFCC

Microsoft współpracuje z the Nigerian Economic and Financial Crimes Commission (EFCC - Nigeryjska Komisja ds. Przestępstw Ekonomicznych i Finansowych) by wyeliminować przestępstwa nazywane '419' (od numeru artykułu nigeryjskiego kodeksu karnego) lub 'nigeryjski szwindel'.

Zarówno Microsoft jak i EFCC podpisały porozumienie w tej sprawie. Przedstawiciele firmy będą szkolili ścigających przestępstwa urzędników.

Więcej o współpracy pisze Reuters (cytowany przez eWeek).

Obecnie o popełnianie przestępstw podejrzewa się setki osób w przynajmniej 50 sprawach. Na całym świecie pieniądze straciło tysiące osób (również z Polski). W "nigeryjski szwindel" zaangażowane są zorganizowane grupy przestępcze (nie tylko z Nigerii).

Wiadomo, że władze Nigerii doskonale sobie zdają sprawę, że w tym kraju kwitnie proceder oszukiwania ludzi podając się za wszelkiego rodzaju dzieci dyplomatów, królów, czy też innych person starających sie wydobyć o ofiar pieniądze na różne "zbożne" cele.

Są jednak doniesienia o procesach i skazaniach, jak na przykład w przypadku pozbawienia wolności Amaka Anajemba, z Nigerii, która "pomogła" wydobyć z brazylijskiego banku Banco Noroeste 242 miliony dolarów... Pojawili się tacy, którzy starają się oszukać przestępców (baiting).

Jak się przypuszcza, z racji niedawnych aresztowań spadła ostanio liczba spamu wysyłanego przez oszustów. Jak wynika z ostatniego raportu Spam Index firmy Clearswift: jego liczba wyniosła tylko 0,1 proc. ogółu spamu.

Przestępstwa się zdarzają jednak cały czas. Jest to zjawisko masowe (a istniało na długo przed pojawieniem sie internetu, gdy za pomocą tradycyjnej poczty próbowano, niekiedy skutecznie, wyłudzać pieniądze od losowych adresatów). Czy podpisane z Microsoftem porozumienie coś w tym temacie zmieni?

Współpraca międzynarodowych korporacji z rządami państw świadczy też o pewnych zjawiskach związanych z globalizacją. Otóż korporacje nie mogą sobie już pozwolić na to, by organizacje państwowe rozwiązywały swoje problemy same. Coraz częściej zdarza się zatem, że firma występuje jako ekspert edukujący organy ścigania, wymiar sprawiedliwości (tak było na przykład w Polsce, gdy amerykańscy adwokaci przyjechali do Krakowa, by edukować w zakresie amerykańskiego prawa autorskiego polskich sędziów) czy urzędników. Edukacja taka na pewno nie pozostaje bez wpływu na niezawisłość rządów i państw. Warto o tym czasem pomyśleć.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Do kogo mam sie zwrócić...?

Hey,

Nazywam sie Piotr T.
Zostalem oszukany poprzez wanie "Nigeryjczyka". Wystawiem na allegro.pl nokie n97. Napisal do mnie gosc z Ameryki ze mieszka w Angli, ale chciaby szwagrowi z Nigeri sprawic prezent. Przyznam, ze bardzo sie balem ale koles na "Boga" przyzekal ze przeciez ani ja ani on nie chemy sie oszukac. Straszyl takze fbi jakbym sie nie wywiazal z tego wszystkiego.
Dostalem potwierdzenie z banku (www.bankofamerica.com) wiec pomyslalem ze moze mowil serio. Wyslalem w piatek, ale ze na pocztex.pl nie pisalo mu ze wyslalem to dlugo sie dopytywal, ale kiedy dalem mu potwierdzenie juz ucichlo wszystko. Dzien po dostarczeniu paczki, napisal do mnie bank ze zlapali ta osobe i mam napisac na podany mi adres do fbi i oni mi pomoga (fbi_online_investigation@instruction.com), wiec napisalem do nich...odpisali mi z adresu , ze oni przekierowywuja sprawe do EFCC. Do nich rowniez napisalem pod adres . Oni natomiast mi dali mi e-maila do jakiegos prawnika niby bo kazali mi sie odezwac do niego bo podobno jest najlepszy i nigdy nie przegral sprawy i on mi pomoze oddzyskac nie tylko telefon ale i pieniadze. Ale teraz patrze tak na to z boku i obawiam sie ze to kolejny z ich strony szfindel... czy moze mi kto jakos pomoc do kogo mam sie zglosic albo co mam dalej robic?

naciąganie mnie na opłaty w celu otrzymania kredytu

Zostałem oszukany i naciągnięty na opłaty przez Nigeryjczyków kilkanascie razy, gdzie mam się zwrócić o pomoc, aby odzyskac swoje pieniądze? Pisali do mnie z EFCC, że mi pomogą, ale to chyba też oszuści, bo żądali także opłat za pomoc, pisała do mnie policja z Nigerii, że mi pomogą, ale to chyba też oszusci, ponieważ też żądali opłat. Gdzie ja mam się udać o pomoc w celu odzyskania swoich pieniędzy?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>