Wątpliwości wokół e-faktury
W Polsce mamy problemy z podpisem elektronicznym, sporo wątpliwości wzbudzają przepisy o fakturach elektronicznych, a przecież to jeszcze nie koniec problemów, bo przecież warto się zastanowić co się będzie działo z elektroniczną fakturą jeśli wystawiający je kontrahenci będą mieli swoją siedzibę w innym kraju?
Rzeczpospolita: "Poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej wprowadziły różne wymogi co do wystawiania, przesyłania i przechowywania elektronicznych faktur".
W tekście znalazły się głównie pytania, ale warto je sobie samemu zadać rozważając problem faktury elektronicznej. Autor na zakończenie zadaje pytanie: "w jaki sposób polskie urzędy skarbowe będą weryfikować zgodność e-faktur z przepisami innego kraju (jak zamierzają technicznie przeprowadzić taką weryfikację). Przykładowo, aby sprawdzić podpis elektroniczny na niemieckich e-fakturach, będą potrzebowały urządzeń do weryfikacji niemieckiego podpisu elektronicznego". NO właśnie..
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>