BBC "uwalnia" 79 filmów
BBC udostępniła 79 relacji filmowych ze swoich archiwów. Chodzi o materiały BBC News, które dokumentują ważne wydarzenia z ostatnich 50 lat takie jak upadek Muru Berlińskiego czy lądowanie na księżycu, atak na WTC czy protesty na placu Tienanmen.
Klipy można pobrać ze strony newsowej BBC (News Online website), ale to nie znaczy, że można z nimi potem zrobić wszystko. BBC udostępniło filmy na licencji Creative Archive, która pozwala jedynie na ich niekomercyjne wykorzystanie. Dodatkowo BBC zabezpieczyła pliki opatrując je niewidocznymi "znakami wodnymi". W przyszłości pozwoli to na identyfikację źródła pochodzenia danego filmu.
Pojawiły sie głosy, że to godny naśladowania przykład wypełnienia misji przez media publiczne. W polskich realiach, kiedy trwa spór o możliwość wykorzystania archiwów telewizji publicznej byłoby miło, gdyby część zgromadzonych materiałów mogła trafić nieodpłatnie do publiczności. Polskie historyczne materiały telewizyjne mają dość skomplikowaną sytuację prawnoautorską...
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
licencja Creative Archive ma poważne wady
Licencja CA różni się znacząco od innych otwartych licencji zezwalających na niekomercyjne zastosowanie. Zawiera np. dostosowany do brytyjskiego prawodawstwa zapis o ochronie praw osobistych autora. Ale przede wszystkim jej zasięg jest ograniczony do terytorium Zjednoczonego Królestwa. BBC udostępnia treści z archiwów w internecie na podstawie interpretacji swojej misji jako nadawcy publicznego, a ta ogranicza się do płacących abonament Brytyjczyków.
Z tego co wiem, BBC Creative Archive nie stosuje żadnych zabezpieczeń, więc każdy, także poza UK moze sciagnac materialy z archiwum - ale ich wykorzystanie poza zakresem dozwolonego użytku jest już nielegalne.
Moim zdaniem ten ostatni zapis jest dość kłopotliwy - otwiera bowiem drogę do bałkanizacji sfery wolnodostępnych treści.