Po pierwsze nie szkodzić

Rozsyłający reklamy i prośby o popracie inicjatywy ustawodawczej, której zadaniem jest wniesienie pod obrady Sejmu obywatelskiego projektu ustawy o Rzeczniku Pacjenta przedstawiciel Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere założył stronę internetową...

Na stronie czytam: "Po przyjęciu przez Marszałka Sejmu RP zawiadomienia o utworzeniu Komitetu i po opublikowaniu w prasie informacji o tym, przystąpiliśmy do zbierania podpisów i działań promujących projekt ustawy. Między innymi rozesłany został do internautów apel o wydrukowanie z naszej strony www formularza i projektu ustawy i pomoc w zbieraniu podpisów. Tą drogą do teraz uzyskaliśmy tysiące podpisów osób popierających projekt ustawy o Rzeczniku Pacjenta".

W moim odczuciu to klasyczny spam polityczny. Dodatkowo - o wynika z poniżej przytaczanych pism - wykorzystujący fikcyjne adresy nadawcy. Nic dziwnego, że administratorzy serwerów pocztowych zaczęli blokować na swoich maszynach przesyłki z "apelem".

Zbulwersowany inicjator zaczął interweniować w Prokuraturze Krajowej i u Marszałka Sejmu.

Pełnomocnik Stowarzyszniea powołuje się na naruszenie ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Zatem warto przypomnieć organizatorom akcji o konstytucyjnym prawie każdego do poszanowania jego prywatności, o cywilnej ochronie dóbr osobistych oraz zacytować art. 5 Kodeksu cywilnego: "Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społecznogospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego.

Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.". Do władz stowarzyszenia skierowałbym apel: Zmieńcie doradcę ds. Internetu. Wizerunek stowarzyszenia może ucierpieć jeśli stosować będziecie Państwo w swej działalności takie metody jakie stosują spamerzy oferujący przedłużenie penisa czy zakup viagry. A przecież nie o to wam chodzi?

Po pierwsze nie szkodzić - może zamiast łacińskiej paremii stosować będziecie polski jej odpowiednik, by wszyscy członkowie stowarzyszenia mogli zrozumieć przyświecającą wam idee?

[Zobacz: Spam w formie niezamówionej informacji handlowej jako delikt nieuczciwej konkurencji oraz Spam a prawo - próba wskazania kierunków badawczych (PDF)]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>