Poradnik dla cyber-dysydentów
Organizacja Reporterzy bez Granic wydała specjalny podręcznik dla dysydentów próbujących walczyć za pośrednictwem internetu i blogów o wolność słowa (oraz ją realizujących). Blogerzy są często jedynymi prawdziwymi dziennikarzami w krajach totalitarnych, w których media "głównego nurtu" (mainstream media) są poddane presji i cenzurze.
Handbook for bloggers and cyber-dissidents dostępny jest jako PDF (1,6 MB) [wersja angielskojęzyczna].
Wewnątrz publikacji różne sztuczki i porady techniczne dotyczące tego, jak pozostać anonimowym, w jaki sposób założyć bloga (co to w ogóle jest ten blog!), jak skonfigurować go i na co zwrócić uwagę, by być widocznym w systemach wyszukiwania. Nie zapomniano o problemach etyki dziennikarskiej. Twórcy podręcznika dostrzegli, że zgromadzone w publikacji spostrzeżenia i sztuczki mogą być wykorzystywane przez terrorystów, pedofilów czy mafię, ale nie było to ich intencją by ułatwiać tym patologicznym grupom działania w internecie.
Przygotowana do druku broszura ma 88 stron (w wersji angielskiej, a przygotowano również broszury w jednym z dialektów chińskich, po arabsku i persku, o języku francuskim nie wspominając, bo to oczywiste).
W postaci wydrukowanej podręcznik pojawił się na paryskiej wystawie the Apple Expo, o czym donosi Associated Press w depeszy opublikowanej przez CNN.
Acha. "Dysydent" to od łacińskiego dissidens - niezgadzający się. Przeczytaj również felietony: Filtrowanie, blokada, cenzura oraz Prawdziwa krytyka cnoty się nie boi
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>