Co po kradzieży danych?

Z ostatniego orzeczenia sądu w Kalifornii wynika, że firmy zajmujące się wystawianiem kart płatniczych, oraz ich obsługą nie muszą informować swoich klientów o tym, że z różnych powodów prywatne dane klientów (w tym dane finansowe) wyciekły z ich przedsiębiorstwa...

Sprawę relacjonuje The Register. Wszystko się zaczęło od zbiorowego pozwu (PDF) przeciwko CardSystems Solutions, Visa oraz MasterCard, z których to firm wyciekły w czerwcu dane.

Firma prawnicza, która prowadziła tę sprawę argumentowała, że wystawcy kart naruszyli prawo stanowe Stanu Kalifornie, gdyż nie poinformowali osób, których dane zostały wykradzione o tym fakcie.

Problem w tym, że wystawcy kart nie współpracują z "konsumentami" w rozumienia tamtejszego prawa, a z przedsiębiorcami (klientami wystawców kart płatniczych są banki). Zatem jeśli prawo mówi o tym, że należy poinformować konsumenta w przypadku wycieku danych (a nie mówi o osobie, której dane dotyczą), to nawet jak wyciekło te - bagatela - 200 tys rekordów, a uzyskano dostęp do danych blisko 40 milionów osób, to nie są to dane konsumentów w rozumieniu tamtego prawa.

Sąd zaś przychylił się do koncepcji, że wystawcy kart nie musieli informować osób, których dane dotyczą, gdyż "nie było bezpośredniej groźby powstania nienaprawialnego naruszenia prawa (szkody) dla tych osób ("I don't think there is an immediate threat of irreparable injury" powiedział sędzia Richard Kramer).

Nawet w tym serwisie sporo razy pisałem o kradzieży tożsamości...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>