Polityczny spam w praktyce wyborczej

spam w sprawie posła GadzinowksiegoNo i właśnie. Nie tak dawno, bo 5 września, politycy zdecydowanie odcięli się od spamu. Być może nie wszyscy ustalili ze swoimi sztabami sposób działania, bo, mimo tego stanowczego odcięcia się od praktyki przesyłania niezamówonych przez odbiorców komunikatów wyborczych, niektórzy politycy postanowili zalać skrzynki poczty elektronicznej "swoich rodaków" niechcianą propagandą. Inni zaś uznali, że dobrym pomysłem jest skorzystać z pośredników (żywych lub automatycznych), by zaatakować rodaków tradycyjnym telefonem...

W czasie programu Forum (interaktywnego Forum zorganizowanego przez TVP SA przy współudziale Internet Society Poland) zgromadzeni politycy zadeklarowali "jak jeden mąż", że ich partie (komitety) nie stosują żadnych spamerskich praktyk. Mówili również, że to dla nich ważne, że trzeba stosować mechanizmy wysyłające tylko do subskrybentów, że jak najbardziej szanują prywatność i odcinają się od tego typu praktyk....

Tymczasem na skrzynkę trafia "List Posła do Rodaków zagranica": "Nazywam się Leszek Samborski jestem Posłem RP z Platformy Obywatelskiej. Ubiegam się o reelekcje z listy warszawskiej PO w wyborach, które odbędą się 25 września br...". Na inną skrzynkę trafił list napisany w formacie html nadesłany przez kandydatkę PSL do Senatu. Jako że ze względów bezpieczeństwa nie widzę takich "kompozycji" graficznych stąd w treści różne ciekawostki w stylu [plakatm.jpg] albo [walentyna.jpeg]... Pani kandydatka Walentyna Rakiel - Czarnecka, która chce być "moja kandydatką na Senatora RP" niestety nie zadbała o standard kodowania polskich liter, stąd nawet nie wiem co chciała mi powiedzieć w przydługim liście okraszonym jakimiś załącznikami graficznymi...

Czyżby kandydaci nie byli na zebraniu, na którym konsultanci polityczni mówili, że spam jest czymś patologicznym i godnym potępienia? A może takiego spotkania nie było? A może spam jest jeszcze skuteczny i dlatego politycy wpychają się z butami do skrzynek poczty elektronicznej?

Cóż. Nie tylko do skrzynek. Jakaś zagorzała zwolenniczka jednego z kandydujących do Sejmu postanowiła chyba skorzystać z "darmowych weekendów" i zadzwoniła do mnie do domu, na stacjonarny telefon, w sobotę po obiedzie. "Dzień dobry, dzwonię w imieniu (tu padło imię i nazwisko – nawet nie zapamiętałem z tego wszystkiego – trochę byłem poirytowany), który kandyduje do Sejmu i chciałby, żeby pan na niego zagłosował". Żywa osoba i aż mi było głupio odłożyć słuchawkę. Pewnie nie byłem pierwszy. Nazwisko kandydata usłyszałem pierwszy raz w życiu, widać nie dał się zapamiętać jako skuteczny polityk w minionym okresie.

Wojtek Olejniczak nagrał kilkudziesięciosekundowy spot i automat wydzwania do ludzi, na telefony stacjonarne, odgrywając nagranie. Niektórzy po odłożeniu słuchawki i podniesieniu jej, by zadzwonić do kogoś innego, wciąż słyszą reklamowy monolog. Nie ma rady - inwazyjne metody agresywnej reklamy politycznej weszły już do tradycyjnego arsenału wojny o głosy wyborców.

Jak się wydaje to poseł Gadzinowski (albo ktoś z jego otoczenia) wysłał do mnie SMSa z prośbą o pamięć i głosowanie na niego (grafika powyżej przedstawia ten komunikat, który nadszedł do mnie już po opublikowaniu niniejszego tekstu).

W Polsce obowiązuje niedoskonała wszak ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Stwierdza ona, że przesyłanie drogą elektroniczną niezamówionej informacji handlowej jest deliktem nieuczciwej konkurencji. Jest również wykroczeniem zagrożonym karą grzywny. Jednak - z racji tego, że ustawa ta dotyczy usług (mniej więcej), to nie dotyczy spamu politycznego, a ten też jest inwazją w sferę prywatności.

Niedawno urzędnicy odpowiedzialni za ochronę prywatności (mniej więcej, bo ochrona danych osobowych nie wyczerpuje obszaru ochrony prywatności, co wyraźnie pokazała sprawa spamu referendalnego) z 40 krajów zgromadzili się by radzić, co by tu zrobić, by tę prywatność chronić. Spotkanie odbyło się pod egidą ONZ. Już dawno uznano, że ochrona prywatności to jedno z podstawowych praw człowieka. Podczas spotkania, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Szwajcarii, podpisano pewną deklarację (the Montreux Declaration - PDF), w której wezwano rządy do wdrożenia wreszcie prawa chroniącego prywatność.

Politycy również nie powinni tak sobie ingerować w sferę życia prywatnego. Podczas szwajcarskiego spotkania przyjęto również rezolucję dotyczącą używania danych osobowych w celach politycznych (the Resolution on the Use of Personal Data for Political Communication - PDF). Polska jest wymieniona wśród krajów wspierających (a nawet proponujących) tę rezolucję. To krótki, bo zaledwie 3 stronicowy dokument. Myślę, że politycy powinni się z nim zapoznać.

Co będzie dalej? Boję się otworzyć lodówkę. Przeczytaj artykuł: Spam polityczny

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>