Faktury elektroniczne wchodzą w życie. Tylko czy będą żywe?

Główne gazety piszą dziś z zapałem: od czwartku (znaczy się od dziś) polskie firmy mogą wystawiać i przesyłać kontrahentom faktury istniejące tylko w wersji elektronicznej. Czy e-faktury będą popularne wśród przedsiębiorców? - pyta Gazeta Wyborcza.

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 14 lipca w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także ich przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej.

By wystawiać i przesyłać faktury w formie elektronicznej, trzeba mieć na to pisemną zgodę ich odbiorcy. Przedsiębiorca musi opatrywać e-faktury tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Puls Biznesu cytuje Jarosława Nenemana, wiceministra finansów, który miał powiedzieć: "Koszt bezpiecznego podpisu zamyka się w kilkuset złotych i nie będzie to znaczący wydatek dla firm korzystających z e-faktur. Ponadto dzięki temu podpis elektroniczny w naszym kraju wreszcie się upowszechni. Ja zaś się zastanawiam nad tym, czy to podpis elektroniczny dla obywateli miał być, czy też obywatele dla podpisu elektronicznego...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>