Sprawa dziennikarza Indymedia Poland

Zieloni.pl: "Dziennikarz Indymedia Poland, zatrzymany w poniedziałek wieczorem w Warszawie (nie okazał dokumentów, gdyż policjant odmówił podania swojego numeru służbowego, nazwiska, stopnia i powodu wylegitymowania) został oskarżony o czynną napaść na policjanta. Dziś rozprawa". Dalsze losy sprawy opisuje serwis Indymedia:

O godz. 10.00 odbyła się rozprawa dziennikarza indymediów, któremu postawiono zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza.

I dalej: "Ok. godz. 12.00 Grzesiek został zwolniony. Sąd uznał, że nie ma koniecznosci zastosowania wobec niego środka zapobiegawczego w postaci aresztu. Do czasu rozprawy, której termin jest jeszcze nieznany, ma przebywać pod dozorem policji. Na rozprawie nie dopuszczono do przedstawienia zgromadzonych dowodów na jego niewinność (zdjęcia, nagrania filmowe). Zarzuty policji opierają się podobno na zeznaniach funkcjonariuszy. Wszystkie nagrania, które posiadamy, zostały przekazane dziennikarzom oraz zostaną wykorzystane przez panią adwokat na kolejnej rozprawie (o ile dojdzie do sformułowania aktu oskarżenia)".

Indymedia to, jak czytam na stronie, "sieć zwykłych ludzi, aktywistów i organizacji zajmujących się tworzeniem niezależnych mediów". Ich celem jest "dostarczanie informacji o ważnych zjawiskach społecznych i politycznych w sposób całkowicie oddolny i niekomercyjny".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>