Przeniesienie numeru

Operatorzy telekomunikacyjni muszą zagwarantować abonentom, że przy przeniesieniu się do innej sieci będą mogli zachować dotychczasowe numery telefonów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 1631/04).

A chodzi o to, że operatorzy mają kłopot z przenoszalnością numerów (wobec braku rozporządzenia, które by wskazało ramy takiego przenoszenia, w przeciwnym razie może się okazać, że inwestycje pójdą w błoto). Prawo telekomunikacyjne obowiązuje jednak i tylko URTiP na jakiś czas zawiesił wykonywania tych obowiązków wobec abonentów, ale niektórym jedynie. A Netia i Regionalne Sieci Telekomunikacyjne El-Net dostały czas do 31 grudnia 2004 r. Stąd poszły do sądu administracyjnego ze skargą. WSA oddalił skargę El-Netu: brak rozporządzenia nie może prowadzić do zaniechania bądź zawieszenia uprawnień abonentów.

[Rzeczpospolita]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>