Presja na wykładowcę za P2P

Pewien hiszpański wykładowca akademicki Jorge Cortell, który przez ponad 5 lat wykładał przedmiot "własność intelektualna" (ale jak sam przyznaje - nie podoba mu się ten termin) na Walenckiej Politechnice (Polytechnic University of Valencia UPV), na pewnej konferencji naukowej postanowił przeanalizować prawne aspekty używania sieci peer-2-peer. Cortell głosi, że używanie sieci P2P jest legalne...

Organizacje zrzeszające wydawców (takie jak Spanish Recording Industry Association albo the Motion Picture Association of America) postanowiły przeszkodzić w konferencji. Wreszczcie po kilku próbach Cortell wygłosił wykład w uniwersyteckiej kawiarni przed stupięćdziesięcioma słuchaczami.

Następnie wezwał go Dyrektor ds programu nauczania i poprosił, by Cortell usunął ze swojej strony wszelkie linki prowadzące do witryn uczelni i by nie rozgłaszał faktu, że na niej kiedykolwiek wykładał. Stało się to w wyniku presji organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Wreszcie, pod wpływem presji Cortell został zmuszony do zrezygnowania z pracy jako wykładowca tej uczelni. Interesujące.

Wedle samego Cortell najsmutniejsze jest to, że na wyższej uczelni, w kraju należącym do Unii Europejskiej, kwitnie tego typu cenzura.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>