O informatyzacji i neutralności technologicznej z perspektywy ministra
"Przede wszystkim powinna obowiązywać zasada przekazywania zamawiającemu wiedzy o systemach teleinformatycznych administracji. Do takiego zasobu wiedzy posiadanego przez zamawiającego zaliczana powinna być wszelka wiedza o zasadach, na jakich oprogramowanie działa i na jakich komunikuje się z innymi systemami. Niewątpliwie stosowanie standardów otwartych w rozumieniu (nieformalnych co prawda, ale popularnych) Europejskich Ram Interoperacyjności jest dobrą drogą do osiągnięcia tego celu."
- Witold Drożdż - Podsekretarz Stanu w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedzialny m.in. za informatyzację kraju w wywiadzie przeprowadzonym "na raty" przez serwis Jakilinux.org: Witold Drożdż: Priorytet to szybka informatyzacja.
W wywiadzie również poruszanych jest wiele innych kwestii, np. o zasadzie "neutralności technologicznej państwa", o której Minister Drożdż powiedział, że warto "upowszechniać informacje o tym, że zasada taka istnieje w polskim prawie i formułowana jest co najmniej na poziomie ustawowym w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne".
Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w działach informatyzacja, standardy, cytaty niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Świetnie ze WRESZCIE
Świetnie ze WRESZCIE pojawił się polityk, który mówi otwartym tekstem o EIF jako o referencyjnym modelu dla krajowych ram interoperacyjności. Bez ściemniania i krętaczenia o zasadzie "zachowania równowagi". Idąc za ciosem - wytycznymi dla zasady neutralności technologicznej winny być (też opracowywane przez Program IDAbc) Architecture Guidelines.
Niepokoi mnie tylko odpowiedź na pytanie (zresztą już postawione na forum) - kto po stronie MSW zajmuje się teraz Programem IDAbc? Mam wrażenie ze od czasu gdy dr Bogucki został odesłany na tor postojowy a potem zajął sie urzędami pracy to chyba nikt realnie ...
Pisalem prace magisterska o
Pisalem prace magisterska o Programach UE IDA II / IDABC. Z informacji jakie zebralem wynika ze aktywnie uczestniczylismy w tych programach do 2005. Potem jest czarna dziura.
A ta praca...
A ta praca jest gdzieś może udostępniona w internecie? Jeśli nie jest, a autor miałby ochotę ją uodstępnić - tradycyjnie oferuję miejsce w dziale prace magisterskie niniejszego serwisu.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Mysle ze z ta czarna dziura
Mysle ze z ta czarna dziura to nieporozumienie. IDA II byl to rzeczywiscie wazny projekt ktory odegral szczegolna i specyficzna role w naszym procesie integracji (chodzi o podlaczenie naszej administracji do sieci TESTA) i wtedy uczestnictwo POL wygladalo inaczej i teraz jest inaczej. Ale nie nalezy oceniac ze sprawy z IDABC leza na półce vide: Konferecja IDABC