O informatyzacji i neutralności technologicznej z perspektywy ministra

"Przede wszystkim powinna obowiązywać zasada przekazywania zamawiającemu wiedzy o systemach teleinformatycznych administracji. Do takiego zasobu wiedzy posiadanego przez zamawiającego zaliczana powinna być wszelka wiedza o zasadach, na jakich oprogramowanie działa i na jakich komunikuje się z innymi systemami. Niewątpliwie stosowanie standardów otwartych w rozumieniu (nieformalnych co prawda, ale popularnych) Europejskich Ram Interoperacyjności jest dobrą drogą do osiągnięcia tego celu."

- Witold Drożdż - Podsekretarz Stanu w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedzialny m.in. za informatyzację kraju w wywiadzie przeprowadzonym "na raty" przez serwis Jakilinux.org: Witold Drożdż: Priorytet to szybka informatyzacja.

W wywiadzie również poruszanych jest wiele innych kwestii, np. o zasadzie "neutralności technologicznej państwa", o której Minister Drożdż powiedział, że warto "upowszechniać informacje o tym, że zasada taka istnieje w polskim prawie i formułowana jest co najmniej na poziomie ustawowym w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne".

Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w działach informatyzacja, standardy, cytaty niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Świetnie ze WRESZCIE

Świetnie ze WRESZCIE pojawił się polityk, który mówi otwartym tekstem o EIF jako o referencyjnym modelu dla krajowych ram interoperacyjności. Bez ściemniania i krętaczenia o zasadzie "zachowania równowagi". Idąc za ciosem - wytycznymi dla zasady neutralności technologicznej winny być (też opracowywane przez Program IDAbc) Architecture Guidelines.

Niepokoi mnie tylko odpowiedź na pytanie (zresztą już postawione na forum) - kto po stronie MSW zajmuje się teraz Programem IDAbc? Mam wrażenie ze od czasu gdy dr Bogucki został odesłany na tor postojowy a potem zajął sie urzędami pracy to chyba nikt realnie ...

Pisalem prace magisterska o

Pisalem prace magisterska o Programach UE IDA II / IDABC. Z informacji jakie zebralem wynika ze aktywnie uczestniczylismy w tych programach do 2005. Potem jest czarna dziura.

A ta praca...

VaGla's picture

A ta praca jest gdzieś może udostępniona w internecie? Jeśli nie jest, a autor miałby ochotę ją uodstępnić - tradycyjnie oferuję miejsce w dziale prace magisterskie niniejszego serwisu.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Mysle ze z ta czarna dziura

DES's picture

Mysle ze z ta czarna dziura to nieporozumienie. IDA II byl to rzeczywiscie wazny projekt ktory odegral szczegolna i specyficzna role w naszym procesie integracji (chodzi o podlaczenie naszej administracji do sieci TESTA) i wtedy uczestnictwo POL wygladalo inaczej i teraz jest inaczej. Ale nie nalezy oceniac ze sprawy z IDABC leza na półce vide: Konferecja IDABC

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>